7 sposobów na kołdrę

Każdy lubi dobrze się wyspać. Żeby jednak osiągnąć stan właściwego wypoczynku należy wybrać właściwą kołdrę. Oto siedem opcji – od najbardziej tradycyjnych, po najnowsze rynkowe propozycje.

Wbrew pozorom, pościel ma znaczenie. Żeby dobrze się wyspać, trzeba wybrać sobie właściwą kołdrę. Problem polega na tym, że opcji jest bardzo wiele, a każda wydaje się być znakomita. Dlatego najlepiej zrobić zestawienie i sprawdzić, który rodzaj kołder (puchowe, pierzaste, antyalergiczne czy inne) przekonuje nas najbardziej.

Po raz pierwszy: kołdry puchowe

Są pożądane przez wielu. Nic dziwnego: od zawsze uważane są za symbol ciepłego, wygodnego spania. W wyobrażeniach można się pod kołdry puchowe schować, zagrzebać w nich i spokojnie odpoczywać po ciężkim dniu pracy.

Sypialnia Tego rodzaju kołdry bardzo często wchodziły w skład posagu majętnych panien wydawanych za mąż. Uważane były za rzecz praktyczną, a jednocześnie całkiem na miejscu jeżeli chodzi o wygląd. Bez kołder puchowych nie było spania.

Po raz drugi: kołdry antyalergiczne

W dzisiejszych czasach znaczenie kołder puchowych jest mniejsze. W górę idą natomiast akcje pościeli antyalergicznej. Ta uważana jest dzisiaj za podstawowe wyposażenie szczególnie pokoi dziecięcych. I znowu – nie ma się czemu dziwić.

W dzisiejszych czasach połowa dzieci ma różnego rodzaju alergię. Wychowane w hipersterylnym środowisku nie wykształcają przeciwciał. Pościel antyalergiczna sprawia, że żyje im się nieco lepiej.

Po raz trzeci: kołdry ekskluzywne

Rodzice sięgają po coś zupełnie innego (oczywiście, o ile tylko uda im się odłożyć po tym, jak wydadzą na dzieci i ratę za mieszkanie). Wybierają dzisiejszy odpowiednik kołder puchowych z przeszłości. Czyli różnego rodzaju produkty ekskluzywne.

Te mogą być zrobione z różnych materiałów. Choćby z jedwabiu. Miękkie, delikatne, w sam raz na odpoczynek.

Po raz czwarty: kołdry na lato

Warto też pamiętać o tym, że różnego rodzaju kołdry używane są w różnych porach roku. Dla przykładu, kołdry letnie szyte są w taki sposób, aby jak najbardziej efektywnie filtrować powietrze i odprowadzać wilgoć. Bardzo często wypełniane są pierzem gęsim, które ma świetne właściwości jeżeli chodzi o sprężystość, lekkość i żywotność.

Po raz piąty: kołdry z pierza

To, że gotowe na zimę kołdry z puchu były popularne w przeszłości miało, jak już wiemy, swoje uzasadnienie. Podobnie działo się z kołdrami z pierza. W tym przypadku chodziło o ograniczenie kosztów. Pierze jako surowiec jest mimo wszystko tańsze niż delikatny puch.

Co nie znaczy, że takie kołdry są dużo gorsze. Owszem, mogą być nieco mniej miękkie, jednak nie na tyle, żeby nie zapewniać komfortowego snu. Mogą być ciekawą alternatywą dla kołder puchowych, tym bardziej, że pierze charakteryzuje się niezłą sprężystością i wchłanianiem wilgoci.

Sen

Po raz szósty: kołdra z włókna bambusowego

To pewna nowość na rynku. Jednak nie powinno nas do od niej odstraszać. Przeciwnie, warto lepiej przyjrzeć się temu, czym takie kołdry się charakteryzują.

Po pierwsze, włókno bambusowe ma świetne właściwości antybakteryjne i perspirujące. Po drugie, jest trwałe. Po trzecie, dobrze przepuszcza powietrze zachowując jednocześnie odpowiednią temperaturę (co jednak oznacza, że nie bardzo nadaje się na lato).

Po raz siódmy: kołdry z włókna kukurydzianego

Podobnie jak pościel wykorzystująca włókno bambusowe, także ta wykonana z włókna kukurydzianego jest ciekawą nowością. Takie kołdry są interesujące przede wszystkim z punktu widzenia utrzymania pościeli w czystości.

Otóż charakteryzują się szybkim wysychaniem i możliwością prania w temperaturze sześćdziesięciu stopni. Dodatkowo, mają właściwości antybakteryjne i są bardzo sprężyste. Przegrywają natomiast w kategorii wagi. Pod tym względem kołdry puchowe są nie do pobicia. To jednak, czy sprawdzą się w każdej sytuacji to zupełnie inna sprawa. Dla jednych mogą być za drogie, dla innych nie do przyjęcia ze względu na alergię.

Zgodnie z założeniem, że wszystkie kołdry są dobre, ale niektóre są lepsze, jakąś decyzję należy podjąć. Tyle, że na szczęście można to zrobić samodzielnie, bez konieczności dzielenia się tą informacją z innymi.

Źródło: Multicotton.pl.



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz