Czym właściwie zajmują się zarządcy nieruchomości?

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś czym właściwie zajmują się osoby administrujące budynkami mieszkalnymi oraz użytkowymi, zapewne zaciekawi Cię jak szeroki jest zakres obowiązków, jakie biorą na siebie. Wbrew pozorom jest to coś więcej, niż tylko sprawy papierkowe – choć i te oczywiście są ważne i zajmują sporo czasu w tej branży.

  Równie istotne są jednak zwykłe, codzienne kontakty z klientami. Mimo, iż wydaje się to banalne, to w praktyce wiąże się z wieloma wymagającymi sytuacjami, w tym z negocjacjami w trakcie zawierania oraz przedłużania umów, czy zgłaszanymi reklamacjami dotyczącymi stanu technicznego nieruchomości. Bywa zresztą i dużo trudniej, gdy kontakt dotyczy zaległości z czynszem – wtedy doświadczenie zarządcy może być naprawdę pomocne dla właściciela lokalu.

Również w przypadku kontaktów z urzędami przydaje się outsourcingowa firma prowadząca zarządzanie nieruchomościami i mająca odpowiednieo kwalifikowanych pracowników. Znajomość kwestii formalnych i potencjalnych problemów, jakie mogą się wiązać z procedurami, biurokracją, czy składaniem dokumentów oraz ewentualnymi odwołaniami od decyzji urzędniczych.

Wspomniano już o sprawach formalnych – to właśnie one najczęściej kojarzą się z tą branżą. I wbrew pozorom oddanie ich w ręce profesjonalistów to nie tylko oszczędność czasu dla właściciela nieruchomości, ale również zmniejszenie ryzyka związanego z brakiem znajomości przepisów czy też zmian prawnych. Firmy zajmujące się zarządzaniem mogą pomóc tutaj w zasadzie na każdym polu, zarówno jeśli chodzi o właściwe administrowanie nieruchomościami, jak i sprawy dotyczące inwestowania w budynki, planowania budżetu związanego z ich prowadzeniem, czy – w przypadku chęci odsprzedaży – pomocą w znalezieniu nowego nabywcy.

Istotne (i jednocześnie przez wiele osób niedoceniane) jest również to, iż zarządzanie to coś więcej, niż trzymanie w ryzach dokumentacji. To również dbanie o stan nieruchomości, regularne dokonywanie ich przeglądów, dopilnowywaniem, aby remonty przebiegały w prawidłowy sposób i były wykonywane przez kompetentne ku temu osoby.

Nawiasem mówiąc różne regiony i miasta (Katowice, Berlin, Warszawa, Paryż itp) mają w tej dziedzinie swoją specyfikę i często wiążą się z tym pewne ciekawostki, na czego przykłady można się natknąć w szeregu artykułów, chociażby na przykładzie nieruchomości w Niemczech.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz