E-faktura – ograniczaj wydruki i chroń środowisko

Ekologia i ochrona środowiska to w ostatnim czasie dosyć popularny temat.  Ludzie lubią chwalić się działaniami, które w jakiś sposób przyczyniają się do polepszenia kondycji środowiska naturalnego. Coraz częściej dbamy więc o odpowiednie segregowanie odpadów przeznaczonych do recyklingu, myślimy o tym aby ograniczać wykorzystywanie foliowych torebek, zastępując je ekologicznymi torbami wykonanymi z materiału lub papieru.

Reklama

fakturyCoraz częściej słyszy się również o ograniczaniu wydruków i zastępowaniu dokumentów papierowych ich elektroniczną wersją. Zaczynają nas drażnić stosy papierowych faktur i rachunków, które co miesiąc trafiają do naszych skrzynek przesyłane za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Większość firm, które masowo wystawiają faktury np. za energię, gaz, telefon, internet coraz częściej namawiają swoich klientów na zrezygnowanie z papierowych rachunków i korzystanie z faktury elektronicznej.

Aby dostawca konkretnego medium mógł  przesłać zgodnie z przepisami prawa e-faktury, konieczna jest zgoda na e-fakturę wyrażona w formie pisemnej bądź elektronicznej przez abonenta. Jeśli wyrazimy taką zgodę, wówczas faktura PDF będzie trafiać do nas na wskazany adres mailowy. Poczta elektroniczna jest tania, szybka i przede wszystkim – ekologiczna, dlatego też możemy wykorzystać ten kanał komunikacji i po wyrażeniu zgody na otrzymywanie e-faktury, otrzymywać dokumenty w wersji elektronicznej. E-faktura to dokument, który można w razie potrzeby również ściągnąć na dysk komputera  i wydrukować – zużycie papieru ogranicza się wówczas tylko do jednej kartki, a nie kilku, z których złożona jest standardowa faktura, na przykład za telefon.

Faktury elektroniczne przesyłane są najczęściej w formacie PDF. Jest to bardzo uniwersalny format zapisu pliku,  który można odczytać na większości komputerów, a jeśli nie – programy ułatwiające jego odczyt są w pełni darmowe i łatwe do zdobycia w Internecie.
E-faktura to rozwiązanie dla wszystkich ludzi, którzy posiadają świadomość ekologiczną i chcą mieć swój mały wkład w ochronę środowiska naturalnego.

Stopka autorska: e-faktury – https://eko-faktura.pl/faktura/elektroniczna/94/dla-kogo-jest-eko-fakturapl/