Studia prawnicze w Polsce

Jeśli od zawsze marzyliście o tym, żeby mieć dobrze płatną i ambitną pracę i utożsamialiście to z zawodem np. prawnika lub lekarza to przeczytajcie ten artykuł. Weryfikuje on mylne pojęcie o studiach prawniczych w Polsce jako świetnie płatnym i lekkim zawodzie.

Reklama

Trudny wybór uczelni

studentka prawaPodstawowa sprawa dla każdego maturzysty decydującego się na wybranie kariery prawnika to wybór odpowiedniej uczelni. Jako szkoły dla najlepszych prawników przedstawiane są w Polsce takie uczelnie jak np. Uniwersytet Jagielloński. Jednak często do statystyki wybiera się błędne dane – rzadko kiedy taki ranking uwzględnia najważniejszą z cech studiów prawniczych czyli zdawalność absolwentów tej uczelni na tzw. aplikacje.

Aplikacje to w powszechnej definicji specjalizacja prawnika – prawnik po studiach wybierając odpowiednią aplikację i ją kończąc uzyska tytuładwokata, radcy prawnego, notariusza, komornika lub też kończąc aplikację ogólną – sędziego lub prokuratora. Bez aplikacji prawnik będzie nadal mógł udzielać porad prawnych, jednak bez elementu reprezentacji klienta przed sądem. Wiele czynności prawnych mogą wykonywać tylko adwokaci/radcowie prawni – chodzi o kilka rodzajów pism i pozwów. Więc nie otrzymanie promocji na aplikację wiąże się z mocnym ograniczeniem czynności zawodowych.

Prawnicy „jak grzyby po deszczu”

Uczelnie kształcące w zawodzie prawnika wypuszczają tysiące absolwentów prawa każdego roku (sam Uniwersytet Jagielloński nawet do 300). Więc każdego roku na rynek pracy będzie musiała wejść ogromna pula zawodowych prawników. Rynek pracy w Polsce jest bardzo trudny, a specjalistów z dziedziny prawa i administracji mamy aż za wielu. Znalezienie dobrej pracy po ukończeniu studiów prawniczych często jest wręcz uzależnione od bycia aplikantem. Co prawda adwokaci po aplikacji nie mogą być u nikogo zatrudnieni, jednak śmiało mogą tworzyć spółki i prowadzić własne kancelarie obsługujące.

Ukończenie aplikacji nadaje również prawnikowi pewnego osobistego prestiżu. Ten zawód wymaga wielkiego zaufania ze strony klientów, a dodatkowy tytuł potwierdzający kwalifikacje z pewnością będzie atutem w oczach potencjalnych zleceniodawców. Dodatkowo w roli radcy prawnego lub adwokata prawnik może świadczyć szerszy zakres usług prawnych, praktycznie kompleksową obsługę.

Specjalizacja w zawodzie prawnika

Aby osiągnąć sukces w tej branży należy obrać sobie specjalizację – tematykę prawną w której będziemy na tyle mocni, aby móc konkurować na rynku usług prawnych. Często to doświadczenie adwokata przeważa szalę zwycięstwa w procesie na jego klienta. Obycie z daną tematyką, odnajdywanie się gąszczu przepisów i dobre podejście do klienta – to klucz do sukcesu w branży prawniczej.

Stopka autorska: prawnik – http://bartoszuk.com

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz