U każdego człowieka pojawia się taki moment zatrzymania i refleksji nad własnym losem. Moment, w którym zdajemy sobie sprawę z tego, iż nie jesteśmy niezniszczalni, że nasze życie ma swój kres. Na to, kiedy nasz czas nadejdzie, nie mamy wpływu. Warto jednak wcześniej pomyśleć o tym, co po sobie zostawimy.
Przy nieokreślonych z góry spadkobiercach pozostawionych przez nas dóbr materialnych decyduje prawo dziedziczenia, które nie zawsze przynosi efekt satysfakcjonujący nas i naszych najbliższych. Decydują w takim wypadku pokrewieństwo i więzy krwi, a nie ważniejsze dla większości więzy emocjonalne. W pierwszej kolejności do dziedziczenia prawo ma najbliższa rodzina – rodzice, dzieci, rodzeństwo. Jeśli do tego grona włączyć chcemy inne osoby lub mamy z góry wyklarowany sposób podziału majątku, warto zadbać o to spisując testament. Do wyboru mamy kilka opcji.
W celu spisania ważnego prawnie testamentu należy zwrócić się do notariusza. Pomoże nam on w przygotowaniu sprecyzowanego dokumentu pozwalającego na odpowiednie rozdzielenie naszego majątku na osoby przez nas wskazane, niekoniecznie spokrewnione. Tak spisany testament jest wiążący i niepodważalny pod warunkiem, że spisujemy go w pełni władz umysłowych i bez nacisku osób trzecich. Możliwe jest wprowadzanie zmian oraz dodawanie kolejnych adnotacji. Aby jednak nie popełnić błędu, warto każdorazową poprawę konsultować z notariuszem.
Rzadziej spotykaną, ale również możliwą wersją jest tzw. testament osobisty. Jest to dokument spisany przez nas własnoręcznie, bez udziału notariusza, opatrzony datą. Może być spisany przy udziale świadków, ale nie jest to warunek konieczny. Ma on wartość prawną, ale w porównaniu z testamentem notarialnym istnieje ryzyko jego podważenia, które wyznaczonym przez nas spadkobierca przynieść może więcej szkody niż pożytku.
W wyjątkowych okolicznościach, kiedy np. nasz stan zdrowia nie pozwala na własnoręczne podpisanie dokumentu, możliwe jest ustne złożenie testamentu. Procedura ta odbywa się z udziałem odpowiedniego urzędnika (wójta, prezydenta miasta czy urzędnika stanu cywilnego) oraz dwóch świadków. Testament wygłaszany jest wtedy przez nas ustnie i protokołowany. Utworzony protokół staje się dokumentem na mocy którego rozdzielany zostaje majątek.
Popularną formą zabezpieczenia bliskich na wypadek naszej śmierci jest zakup ubezpieczenia na życie. Oferta dostępnych na rynku opcji jest bogata. Wykupienie takiego ubezpieczenia zazwyczaj nie koliguje w żaden sposób ze spisanym przez nas w dowolnej formie testamentem. Ważne, aby przy zakupie dokładnie przeczytać podpisywana umowę. W przypadku pytań i wątpliwości o poradę zwrócić możemy się do notariusza.
Choć temat śmierci i przemijania człowiek stara się odsunąć od siebie jak najdalej, lepiej zawczasu zadbać o pozostawiony przez nas dorobek. Będziemy mieli pewność, że cenne dla nas rzeczy materialne trafią w odpowiednie ręce i, co najważniejsze, oszczędzimy dodatkowych zmartwień i problemów osobom bliskim naszemu sercu.
Stopka autorska: notariusza – http://www.notariuszkrakow.eu/kancelaria-notarialna.php
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!