Intercyza – nie taki diabeł straszny

Dla większości osób słowo „intercyza” ma pejoratywne zabarwienie. Jej podpisanie kojarzy się z brakiem zaufania i niszczy wyidealizowany obraz prawdziwej miłości, w której „wszystko, co moje jest również Twoje”. Mało kto wie, że intercyza ma również swoje pozytywne strony.

Reklama

pióroIntercyza jest umową zawieraną pomiędzy małżonkami, precyzującą kwestie majątkowe. Pozwala nie tylko na ograniczenie, ale również na rozszerzenie wspólności majątkowej regulowanej przez ustawę. Może być podpisana przed zawarciem związku małżeńskiego, a także w jego trakcie.

Wstępując w związek małżeński każda z osób posiada odrębny majątek osobisty obejmujący przedmioty nabyte przed jego zawarciem, rzeczy odziedziczone, zapisy lub darowizny. W przypadku rozwodu wszystko, co wchodzi w skład majątku osobistego nie podlega podziałowi. Rozdzielony zostaje jedynie majątek wspólny, obejmujący m. in. pensje małżonku, dochody z działalności gospodarczej, emeryturę, a nawet dochód z najmu mieszkania prawnie należącego tylko do jednego z małżonków. W przypadku rozwodu zazwyczaj nie ma znaczenia, czyj wkład finansowy był większy – majątek wspólny dzielony jest po równo. Strona, która czuje się poszkodowana takim rozwiązaniem może wnosić o sądowne ustalenie innego podziału, ale wiąże się to ze zdobyciem i przedstawieniem konkretnych dowodów oraz długim procesem sądowym.

Zawierając intercyzę można zawczasu jasno określić ewentualny podział majątku wspólnego z uwzględnieniem wkładu każdego z małżonków. Można również umówić się na całkowitą rozdzielność majątkową, co oznacza, że każda ze stron ma tylko swój majątek osobisty. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób po wcześniejszych trudnych doświadczeniach życiowych, odnoszących duże sukcesy zawodowe lub osób posiadających dzieci z wcześniejszych związków. W przypadku długów czy niespłaconych kredytów podpisanie intercyzy uniemożliwia wierzycielom zajęcie majątku drugiego małżonka, zabezpieczając interesy jego i najbliższych.

Podpisanie intercyzy jest korzystne również, gdy tylko jedno z małżonków pracuje. W takiej sytuacji osoba zajmująca się domem jest lepiej zabezpieczona na wypadek ewentualnego rozstania czy śmierci współmałżonka.

Przed zawarciem związku małżeńskiego warto mimo wszystko przyjrzeć się możliwościom jakie daje intercyza i odwiedzić notariusza. Warto spojrzeć na nią nie jak na wroga związku, lecz wręcz przeciwnie – jak na rozwiązanie będące wyrazem szacunku oraz troski o dobro i przyszłość naszego przyszłego małżonka.

Stopka autorska: notariusza – http://www.notariusz-piotrfaron.pl/dokumenty.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz