Klimatyzatory. to urządzenia, które są już tak wszechobecne, że nie są już luksusem jak kiedyś, a coraz częściej wymogiem i standardem. Urządzenia typu chłodniczego są stworzone do polepszenia jakości życia, lecz mogą je utrudnić, jeżeli nie będziemy o nie odpowiednio dbać. Zadajmy sobie pytanie, czy co roku regularnie lub nawet częściej serwisujesz i czyścisz swoją klimatyzację, która jest szczególnie narażona przez warunki pracy na zanieczyszczenie?
Jeżeli twoje dziecko jest alergikiem nieczyszczony filtr może u niego wywołać ciągłe napady, a ty nie będziesz nawet wiedzieć, co dzieje się twojemu dziecku i bezsilnie będziesz poszukiwać przyczyny w ciągłym pyleniu roślin lub innych alergenach, co nie jest bezpodstawne w dzisiejszych czasach astmy i alergii. Przy instalacji klimatyzacji, czy to jedno-klimatyzatorowej, czy złożonego system VRV na pewno zostano powiedziane przez firmę ją montującą, że trzeba, co jakiś czas(minimum raz każdego roku) czyścić urządzenie chłodnicze i układ, aby nigdzie nie zbierały się szczepy bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów, które mogą wywołać silne uczulenie, bądź choroby.
Jako użytkownik klimatyzatora, co roku dbam o czyszczenie klimatyzacji i zawsze o tym pamiętam, aby moja klimatyzacja działała sprawnie jak najdłużej oraz odpowiednio z swoim przeznaczeniem. Jeżeli twój układ chłodzenia domu, czy biura nie był dawno czyszczony skontaktuj się z odpowiednia firmą na pewno rozwiąże twój problem, abyś czuł się bezpiecznie i przez urządzenie, które miało ci pomagać w dobrym samopoczuciu w pomieszczeniu, nie był chory, przez przyczyny powstawania, których nawet nie znasz. Ważne, aby stosowane filtry były dobrej jakości, a mycie ich przy zastosowaniu filtrów z włókniny, czy bawełnianych nie wchodzi w rachubę, ponieważ zmienia to ich strukturę. Tak samo filtry węglowe trzeba wymienić na nowe, ponieważ zawarty w nich węgiel po czasie neutralizuje się i „zapycha” przez pochłaniane przez niego gazy, spaliny i inne zanieczyszczenia z powietrza. Ważne, aby oczyścić dokładnie środkami bakteriobójczymi i pleśniobójczymi cały parownik, ale tym już zajmie się firma serwisowa. Nigdy nie czyść urządzenia na własną rękę. Trzeba posiadać do tego odpowiednie umiejętności, sprzęt i środki bezpieczeństwa w postaci odpowiedniego ubioru. A w skład serwisu wchodzi wiele innych czynności oprócz samego czyszczenia, np. sprawdzenie ciśnienia czynnika chłodniczego w układzie.
Dodatkowo do zapobiegania gromadzeniu się bakterii czy grzybów w pomieszczeniach i klimatyzatorach na pewno niezbędny jest sprawny system wentylowania ich przestrzeni. Wentylacja jest to sposób na pozbycie się z pomieszczeń uporczywego zaduchu, który na pewno męczy i źle wpływa na sprawność zdrowotną naszego organizmu poprzez wysoką wilgotność na naszej skórze mogą wytworzyć się mikroskopijne grzyby, które spowodują różnego typu choroby. Bakterie jakie najczęściej występują w klimatyzatorach to: Staphylococcus Aureus (gronkowiec złocisty), Legionella pneumophila, Enterococcus Hirae (paciorkowiec kałowy), Pseudomonas Aeruginosa, Escherichia Coli. Z kolei najczęściej występujące grzyby to Aspergillus Niger i Candida Albicans.
W realizacji tych trudnych problemów pomagają urządzenia markowych firm, które zachowują swoją czystość i sprawność wyjątkowo długo. Mogą to być urządzenia marek, np. Daikin, Fuji Electric, Zehnder, Brink Climate System, Berluf. Z mojego doświadczenia wiem, że tych firm sprzęt jest jednym z najczyściej działających. Widzimy jak wielki wpływ na nasze życie ma sprawny układ chłodzący czy napowietrzający, więc nie bagatelizujmy tego tylko już teraz sprawdź, kiedy miałeś ostatni przegląd swojej instalacji.
Stopka autorska: Artykuł został napisany we współpracy i informacjami od firmy serwisowej i montażowej klimatyzacji z Wrocławia Soltherm – klimatyzacje i pompy ciepła: http://www.soltherm.pl/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!