Jak prawidłowo używać klimatyzacji w biurze?

Klimatyzacja w biurze już dawno przestała być luksusem, dziś więc zaskoczenie wywołuje nie tyle jej obecność, ile brak. Choć jednak właściciele wielu firm decydują się na instalację klimatyzacji, wiedza na temat jej prawidłowego wykorzystywania nadal nie jest powszechna.

Czas pracy klimatyzacji
Jeden z najpoważniejszych błędów popełnianych w polskich biurach jest związany z tym, że klimatyzacja jest wykorzystywana przez całą dobę, choć nie ma takiej potrzeby. Może mieć to aż dwa rodzaje negatywnych konsekwencji. Na pierwszy plan wysuwają się problemy ze zdrowiem, z którymi wcześniej lub później zaczną borykać się pracownicy. Należy liczyć się jednak również z tym, że klimatyzacja pracująca nieustannie w pomieszczeniu, w którym zapomina się o regularnym wietrzeniu, przyczyni się do poważnych problemów finansowych odczuwanych przez firmę, która zdecydowała się na zainwestowanie w tego rodzaju rozwiązanie.

Co z przeglądami?
Każda firma oferująca klimatyzację biurową (np. http://www.profiklima.pl) przypomina o konieczności dokonywania tak jej czyszczenia, jak i sezonowych przeglądu. Niestety, w wielu przedsiębiorstwach króluje przeświadczenie o tym, że podobnych zaleceń nie trzeba wcale traktować poważnie, są bowiem wydawane przez osoby, które liczą na powiększenie własnych zysków. Na konsekwencje takich założeń nie trzeba czekać zbyt długo. Nie mija wiele czasu, a okazuje się, że brudna klimatyzacja pracuje coraz gorzej, na pracowników czyhają zaś bakterie i drobnoustroje, które stanowią bardzo poważne zagrożenie dla ich stanu zdrowia.

Odpowiednie warunki

Klimatyzacja, do prawidłowego działania potrzebuje dobrych warunków. Przede wszystkim jej moc musi zostać wybrana na podstawie powierzchni pomieszczenia oraz warunków, jakie tam panują. Inny model będzie konieczny w biurze, gdzie są 3 komputery, a inne w pomieszczeniu o takiej samej powierzchni, w którym jest serwerownia. Oprócz tego o klimatyzację należy dbać podczas jej eksploatacji – włączać urządzenie przy zamkniętych oknach i drzwiach i pamiętać o wyłączaniu po skończonej pracy.

Czy cena gra rolę?

Obecnie jednostki klimatyzacyjne nie kosztują fortuny – tak, jak to było kiedyś, kiedy urządzenie tego typu było przejawem luksusu. Niemniej jednak cena ma znaczenie i przekłada się na późniejsze koszty eksploatacji. Warto więc zdecydować się na urządzenie znanych marek – Fujitsu czy Philips, aniżeli inwestować w sprzęt wątpliwego pochodzenia. Jaki jest średni koszt klimatyzacji?

Stopka autorska: http://www.profiklima.pl – http://www.profiklima.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz