Egipt – gdzie na wakacje?

Kraina Faraonów jest jedną z najpopularniejszych destynacji wakacyjnych ostatnich lat. Wielu turystów co roku wraca do Egiptu i odkrywa jego nowe zakątki. Który region wybrać na nasze wymarzone wczasy? Wszystko zależy od czego, czego oczekujemy.

Reklama

Hurghada

Miasto we wschodnim Egipcie na wybrzeżu Morza Czerwonego przekształciło się ze skromnej rybackiej wioski liczącej kilkuset mieszkańców w kwitnący kurort o znaczeniu międzynarodowym. Egipcjanie z całego kraju nadciągają tutaj w poszukiwaniu pracy i pieniędzy. Lokalna gospodarka w 95% opiera się na turystyce.

Nie da się zaprzeczyć, że Egipt to także raj dla osób które spędzają tam wakacje i chcą nurkować. Miłośnicy nurkowania znajdą piękny podwodny świat, ale trzeba pamiętać, że rafy koralowe zaczynają się daleko od brzegu. Najciekawsze podwodne atrakcje znajdują się wokół wysp. Ten region oferuje szeroki wybór hoteli z parkami wodnymi, które stanowią idealne miejsce na wypoczynek z dziećmi. Sama Hurghada nie jest urokliwa – to istna mieszanina budynków użyteczności publicznej i kiczowatych butików. Turyści uwielbiają jednak szerokie bulwary, bryzę znad morza, atmosferę wakacyjnego luzu i liczne dyskoteki. Mniej więcej 22 km na północ od miasta leży rozległy kompleks turystyczny El Gouna. Zbudowany został na archipelagu wysepek połączonych specjalnie skonstruowanymi mostami i kanałami. To wymarzone miejsce nie tylko na nurkowanie, ale również na kitesurfing i golfa.

Najciekawsze wycieczki lokalne z Hurghady to Luksor z wizytą w Dolinie Królów, stolica kraju – Kair ze zwiedzaniem Muzeum Egipskiego i piramid w Gizie oraz Quad Safari, czyli przejazd quadami po pustyni, poczęstunek w wiosce beduińskiej i jazda na wielbłądach.

Marsa Alam

To najmłodsza miejscowość wypoczynkowa Egiptu. Leży w południowo – wschodniej części kraju nad Morzem Czerwonym. Ten najdalej na południe wysunięty kurort jest prawdziwym rajem dla płetwonurków. Oferuje najpiękniejsze rafy koralowe, które nie zostały jeszcze zniszczone przez masową turystykę. Region gwarantuje też najwspanialsze krajobrazy w całym Egipcie. W miarę zbliżania się do granicy z Sudanem wybrzeże jest niemal zupełnie puste. 20 km na południe znajduje się Park Narodowy Wadi Dżimal a na wyspach w pobliżu Hammata, ok. 120 km na południe od Marsa Alam, żółwie morskie mają swoje tereny lęgowe.

Najciekawszą wycieczką lokalną jest wyjazd do Asuanu i Abu Simbel. Dwudniowa wycieczka autokarowa obejmuje wizytę przy Wielkiej Tamie Asuańskiej i nad jeziorem Nasera, zwiedzanie świątyni Izydy na wyspie File oraz rejs łodzią motorową po Nilu wokół największej asuańskiej wyspy Elefantyny. W Abu Simbel w programie jest zwiedzanie dwóch słynnych świątyń skalnych wzniesionych na rozkaz faraona Ramzesa II z kolosalnymi pomnikami władcy, które ukazywały przybyszom z Nubii potęgę Egiptu.

Sharm el Sheikh

Miasto leży w południowej części Półwyspu Synaj nad brzegiem Morza Czerwonego. Składa się z kilku odrębnych stref. Naama Bay wygląda jak typowa nadmorska dzielnica wypoczynkowa z szeroką plażą i deptakiem pełnym sklepów, restauracji z międzynarodowym menu i dyskotek. Spragnieni rozrywki turyści będą mogli zatańczyć w słynnym klubie Pacha w rytm muzyki granej przez najlepszych światowej sławy dj’ów. Sharm al Maja to dzielnica potocznie nazywana Old Market, czyli Starym Miastem. Tam też znajdziemy liczne lokale gastronomiczne i rozrywkowe.

Region posiada olbrzymie zaplecze do uprawiania nurkowania, sportów wodnych i innych rekreacji. Obowiązują tu promowane przez przemysł turystyczny trzy zasady: odpoczywaj, pływaj, baw się! Miasto jest perłą egipskich kurortów, nazywa się je – nie bez przyczyny – Złotym Przylądkiem.

Najciekawszą wycieczką lokalną jest Góra Mojżesza i klasztor św. Katarzynynocna wyprawa na Górę Synaj – 2285 m n.p.m., gdzie Mojżesz otrzymał od Boga tablice Dziesięciorga Przykazań. Należy zabrać ze sobą wygodne obuwie sportowe i ciepłe ubranie.

Taba

Sporna enklawa powróciła do Egiptu dopiero w 1989 r., po dziesięciu latach negocjacji wymagających międzynarodowego arbitrażu. Znajduje się w północnej części czerwonomorskiej zatoki Akaba, zaledwie 8 km od Ejlatu w Izraelu i 15 km od Akaby w Jordanii. Jest więc doskonałym miejscem wypadowym dla osób, które chcą poznać zabytki nie tylko Egiptu, ale i Bliskiego Wschodu. Po zwiedzaniu miasto proponuje wszelkie rozrywki sportowe: od nurkowania i windsurfingu do gry w golfa w Taba Heights, które jest nowoczesną częścią kurortu – przepięknie położonym pomiędzy morzem a górami.

Najciekawsze wycieczki lokalne organizowane są do Jerozolimy oraz Petry. W Izraelu odwiedzimy Bazylikę Grobu Pańskiego i przejdziemy Drogą Krzyżową a w Palestynie zobaczymy Betlejem – Bazylikę Narodzenia Pańskiego. W Jordanii zwiedzimy zdumiewające miasto Nabatejczyków wykute w czerwonej skale.

Egipt to kraj, do którego warto wracać wielokrotnie. Oferuje nam nie tylko najpiękniejsze na świecie rafy koralowe i słoneczną pogodę przez cały rok, ale też bogatą historię i tradycję. Ciągłość tego państwa jest zdumiewająca. Czasy faraonów trwały przez trzydzieści stuleci, jeszcze zanim nastały rządy greckich i rzymskich władców. Do tego jeszcze przepyszna kuchnia pachnąca przyprawami i wysokiej klasy hotele w przystępnej cenie. Może znajdziemy więc czas na odwiedzenie każdego regionu.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz