Farby zewnętrzne odporne na czynniki atmosferyczne – co kupić?

Pomalowana na atrakcyjny kolor elewacja jest wizytówką domu, dlatego powinna ona również wyglądać świeżo i ładnie na długi czas. Wobec tego przy doborze odpowiednich farb warto zwrócić uwagę na to, aby były one odporne na działanie promieni ultrafioletowych, wilgoć oraz zmiany temperatury.

Reklama

W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę farb zewnętrznych, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko kolorem, ale również składem, który wpływa na trwałość powłoki. Najważniejsze jest, aby farba nie niszczała szybko pod wpływem czynników atmosferycznych. Warto więc poznać odporność różnych farb, które dostępne są obecnie w sklepach.

Farby akrylowe

To najpopularniejszy rodzaj farb, które są przystępne cenowo i dostępne w wielu kolorach. Mają niską nasiąkliwość, więc nie przyjmują wilgoci, niemniej z czasem mogą osadzać się na nich zanieczyszczenia. Odmianą farb akrylowych są też farby lateksowe, które mają większą ilość żywic akrylowych. Powodują one, że są bardziej odporne na zabrudzenia i możliwe w czyszczeniu. Mają jednak niską paroprzepuszczalność.

Farby silikonowe

Są to farby o właściwościach hydrofobowych, które nie pochłaniają wody i powodują, że po prostu spływa ona po elewacji. Takie farby zewnętrzne są zatem lepsze od akrylowych, ponieważ nie dość, że są bardzo trwałe, to jeszcze są mniej podatne na powstawanie zabrudzeń. Ponadto są też wysoce odporne na promieniowanie UV, dlatego nie blakną tak bardzo. Ich minusem jest jednak głównie cena. Mają dobrą paroprzepuszczalność dzięki swojej mikroporowatej strukturze.

Farby wapienne

Naturalne farby bez domieszek żywic. Najczęściej przygotowywane są z proszku. Mają wysoką chłonność, dlatego słabo chronią przed wilgocią oraz mogą szybko się budzić. Niemniej jednak znajdujące się w nich wapno chroni przed rozrostem pleśni i grzybów. Mają bardzo dobrą paroprzepuszczalność.

Farby silikatowe

Nazywane również farbami krzemianowymi, nie należy mylić ich z silikonowymi. Są to farby bardziej odporne od wapiennych, mniej chłonne, paroprzepuszczalne, trwałe i odporne na pleśnie i grzyby, a także zabrudzenia.

Farby polikrzemianowe

Bardziej zaawansowana wersja farb krzemianowych, które dzięki dodatkowi żywic silikonowych są odporne na wodę i paroprzepuszczalne. Są też bezpieczniejsze w użyciu od farb silikatowych, które są żrące ze względu na swój alkaliczny odczyn.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz