Typy filtrów w kabinach lakierniczych

Branżą w której niezwykle potrzebne są flirty jest branża lakiernicza. To właśnie od nich zależy sprawne funkcjonowanie różnych elementów w warsztacie, a tym samym jakość wykonywanych napraw.

Ne ma co ukrywać, takie filtry nie należą do najtańszych. Z drugiej strony pazerny traci dwa razy tyle. Brak okresowych przeglądów i wymiany może kosztować znacznie więcej. W branży zazwyczaj znajdują zastosowanie filtry do kabin lakierniczych, instalacji sprężonego powietrza i środki ochrony lakiernika.

Filtry w kabinach

Kabiny lakiernicze wykorzystują trzy typy filtrów. Jednym z nich są filtry wstępne, których zadaniem jest oczyszczenie powietrza, zasysanego z zewnątrz do kabiny. Podstawowym materiałem, z jakiego są wykonane takie filtry jest włóknina poliestrowa.

Prace BHP Specjalna konstrukcja włókniny sprawia, że włókna od strony nawiewu powietrza są rzadsze niż po drugiej stronie, z której powietrze wypływa. Dlatego wszelkie zanieczyszczenia pozostają we włókninie.

Filtry na suficie

Warto sprawdzać ten filtr regularnie z tego względu, że jego zaniedbania prowadzą do szybkiego zabrudzenia innego filtra-sufitowego. Ten drugi oczyszcza powietrze w kabinie lakierniczej nawet z najdrobniejszych pyłków. Duże zanieczyszczenie tych filtrów ma wpływa na obieg powietrza w kabinie. Z kolei wpływa to na dłuższe suszenie lakieru.

Inne filtry podłogowe oczyszczają powietrze z mgły lakierniczej. Nadmierna ich eksploatacja może doprowadzić nawet do awarii całego systemu. Są one wykonane z innej tkaniny, a mianowicie włókna szklanego.

Z kolei filtry z węglem aktywowanym bardzo trudno można spotkać w kabinach lakierniczych. Wcześniej były obowiązkowe, a na chwilę obecną ich stosowanie jest niezgodne z normami unijnymi.

Filtry w pistoletach

Pomimo wielu walorów materiałów wodorozcieńczalnych, nie są pozbyte wad. Są podatne na zanieczyszczenia, a najnowszej generacji pistolety lakiernicze wymagają także większej ilości powietrza. Dlatego filtry w nich stosowane powinny charakteryzować się dużą wydajnością.

Większość filtrów lakierniczych ma dwufazowe działanie. Pierwsze z nich to wstępne oczyszczanie powietrza z zawiesin oleistych czy większych drobin.

W przypadku oczyszczania dokładnego, ma ono na na celu eliminację nawet najdrobniejszych pyłków kurzu. W szczególnych wypadkach stosuje się także filtry, które oczyszczają powietrze na poziomie molekuł.

Maska na twarz

W miejscu takim jak kabina lakiernicza, osoba ma nieustanny kontakt z różnymi, szkodliwymi substancjami. Dlatego, oprócz tradycyjnych filtrów warto stosować maski lakiernicze, które też pełnią funkcje filtracyjne. Warto o nie zadbać, aby ochronić się przed pylicą i innymi groźnymi chorobami.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz