Kraj pochodzenia może mieć duże znaczenie przy wyborze określonego produktu, w szczególności dla Europejczyków, którzy postrzegani są na świecie jako nabywca bardzo wymagający. Konsumenci europejscy, w szczególności mieszkańcy krajów wysoko rozwiniętych, przyjmują postawę etnocentryczną, czyli preferują zakup dóbr krajowych i inwestowania swoich pieniędzy głównie w marki rodzime.
Jak pokazują liczne badania satysfakcji klientów w takich państwach jak np. Niemcy, czy Francja, konsumenci najbardziej zadowoleni są z użytkowania produktów wytwarzanych w ich własnym kraju.
Nastawienie kosmopolityczne i internacjonalistyczne
Obok etnocentryzmu, w postawie klientów wyróżnia się również podejście kosmopolityczne oraz internacjonalistyczne. Pierwsze z wymienionych pojęć dotyczy zachowań, w których kraj pochodzenia danego, produktu nie ma istotnego znaczenia i nie stanowi determinanty postępowania przy zakupach, natomiast postawa internacjonalistyczna cechuje się faworyzowaniem towarów zagranicznych, uznając marki krajowe za niewystarczająco dobre.
Kryterium niskich cen
Fenomenem staje się to, że silnie zakorzeniony etnocentryzm konsumencki w Europie wcale nie utrudnia napływu, a potem wyboru towarów z krajów Dalekiego Wschodu. W tym przypadku u klientów przy decyzjach zakupowych dużą rolę odgrywa aspekt cenowy.
Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że w Chinach zdecydowana większość dóbr począwszy od samochodów po artykuły AGD, tekstylia, odzież, a na zabawkach kończąc wytwarzana jest z materiałów najniższej jakości, po najniższych kosztach, na których przedsiębiorstwa je skupujące mogą się wzbogacić, narzucając wysoką marżę. Choć aktualnie można również zauważyć pojawianie się dobrych jakościowo produkowanych tam towarów.
Skojarzenia związane z krajem producenta
Oprócz zakupów podjętych w sposób racjonalny, czyli opartych na dostępnej w danych warunkach informacjach, wiedzy oraz ważnych dla tej dziedziny kryteriach ocen, bardzo często wpływ na proces decyzyjny ma sfera psychologiczna, czyli uprzednie skojarzenia i rozbieżność wartości moralnych. Bywa tak, że konsument odrzuca bardzo dobry jakościowo produkt tylko dlatego, że kraj, w którym został wytworzony wywołuje u niego negatywne emocje.
Przykładowo, dotyczyć to może produktów „made in China”. Nastawienie Europejczyków, nasza świadomość tego, że ludzie pracują tam w mało humanitarnych warunkach – mamy tutaj na myśli dłuższy niż u nas dzień pracy, głodowe płace, wieczne nadgodziny itd. Sytuacja tamtejszych pracowników wynika z występujących uwarunkowań kulturowych Dalekiego Wschodu i ukształtowanego historycznie ogromnego posłuszeństwa ludności. Jednak u części europejskich klientów poczucie satysfakcji z zakupu wytwarzanych w tych warunkach produktów może być zmniejszone lub nawet powodować decyzję o rezygnacji z zakupu.
Obecnie, nie jesteśmy w stanie uniknąć fali produktów pochodzących z Dalekiego Wschodu, ale ciekawe jest ile osób myśli o tym sięgając po chińską podróbkę, czy inny tani produkt?
Stopka autorska: arket.pl – badania satysfakcji klientów
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!