Fotoalbum czy fotoksiążka?

Wiele osób używa zamiennie tych pojęć nie widząc różnicy pomiędzy fotoalbumem i fotoksiążką. Oczywiście jest tu wiele wspólnych mianowników jak selekcja zdjęć, projektowanie układu stron, możliwość wyboru ich ilości, możliwość wyboru poszczególnych elementów wykończeniowych i sam proces wykonania. Różnice tkwią przede wszystkim w zastosowaniu tych albumów ze zdjęciami a co za tym idzie również w cenie.

Reklama

fotoalbum dla profesjonalisty; fot. sxc.hu

fotoalbum dla profesjonalisty; fot. sxc.hu

Fotoksiążka częściej znajduje zastosowanie dla pojedynczych, prywatnych klientów, którzy zamawiają ją w formie prezentu lub chcą uwiecznić zdjęcia z wakacji czy ważnej uroczystości w drukowanej formie. Fotoalbum natomiast to niejako jej bardziej elegancka wersja. Stosowany jest na szczególne okazje, np. jako albumu ślubne. Często używają jej również profesjonalni fotografowie do prezentacji swojego portfolio lub też w tej formie prezentują zdjęcia wykonane swoim klientom. Coraz bardziej popularne stają się bowiem prywatne, profesjonalne sesje fotograficzne. Być może nie wszystkim jest to znane, ale dziś nie dziwi już zamówienie choćby zdjęć rodzinnych wykonanych w absolutnie profesjonalnych warunkach przez zawodowego fotografa. Taki album jest później najcenniejsza pamiątką.

Ponieważ sam wydruk fotoalbumu, ujętego w eleganckiej skórzanej okładce, z dekoracyjnym grawerowanym nadrukiem generuje już konkretne koszty fotografom nie opłaca się kupować ich w detalu. Opcja regularnych zamówień daje im możliwość nawiązani stałej współpracy z firmami oferującymi druk fotoalbumów i taka kooperacja jest częstym i jak najbardziej uzasadnionym rozwiązaniem. Korzystają na tym również sami klienci ponieważ dzięki temu cen zamówionego u fotografa fotoalbumu jest niższa. Fotograf może natomiast zaoferować nam bogaty asortyment okładek, elementów dekoracyjnych czy nawet specjalnie dopasowanych i robiących duże wrażenie etui, teczek czy walizek, które są doskonałym opakowaniem i jednocześnie ochroną dla fotoalbumu.

Alternatywą dla klienta jest oczywiście wykonanie sesji zdjęciowej u fotografa a następnie samodzielne zlecenie fotoalbumu w innej firmie, ale przed podjęciem takiej decyzji warto najpierw dokładnie sprawdzić jak wyjdziemy na tym cenowo i czy rzeczywiście opłaca nam się dodatkowa fatyga i dłuższy czas oczekiwania na ostateczny efekt.

Stopka autorska: http://www.digitalalbum.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz