Gdy dopadnie nasz kaszel

W końcu doczekaliśmy się wiosny. Cieszymy się cieplejszymi dniami, chodzimy na spacery, myślimy o lżejszej kurtce i nowych butach… Aż tu nagle któregoś dnia budzimy się z kaszlem. Co tu robić? Czy trzeba już biec do lekarza? A może to nic takiego? Sięgamy zatem po gotowe środki farmaceutyczne, a także domowe sposoby, z nadzieją, że nam pomogą.

Babcine sposoby

Domowe metody leczenia kaszlu, wbrew pozorom wciąż cieszą się dużym powodzeniem i wysoką skutecznością w naszych domach. Czasy, kiedy to na katar szliśmy do lekarza po antybiotyk, na szczęście już minęły. Obecnie jesteśmy mądrzejsi i wiemy, że antybiotykoterapia jest zdecydowaną koniecznością i ostatecznością. Leczymy się zatem inaczej. Niesłabnącą sławą cieszy się syrop z cebuli. Jak go zrobić? Bardzo łatwo: wystarczy słoik, 2 średnie cebule i zwykły cukier. Cebulę kroimy w plasterki, a następnie wkładamy do słoika, przy czym każdy włożony plasterek cebuli należy sowicie zasypać cukrem. Kiedy już wypełnimy cały słoik, zakręcamy go i odstawiamy na mniej więcej dwie godziny w zacienione miejsce. Przez ten czas cebula puści sok, który następnie możemy pić ze smakiem, dozując wedle własnego uznania: od trzech razy na dobę po łyżce stołowej, aż do jednej łyżki co godzinę – jak kto lubi czy też potrzebuje. Innym osławionym sposobem walki z przeziębieniem jest gorący napój mleczny. Ponieważ w tym przypadku chodzi o to, by się porządnie rozgrzać, należy zadbać o to, by preparat wypić w całości, zaraz po jego przygotowaniu: im cieplejszy, tym lepiej. Mleko podgrzewamy zatem na ogniu, dodając do niego łyżkę miodu i mieszając nieustannie, aż do jego całkowitego rozpuszczenia. Specyfik można także wzbogacić, dodając do niego startą, całą główkę czosnku. Nie od dziś wiadomo, że aby wyzdrowieć, powinno się chorobę wypocić. Warto więc wypić gorący napar z lipy, działającej właśnie napotnie, bądź też natrzeć stopy, klatkę piersiową i plecy, nieco rozcieńczonym roztworem octu.

 

Rodzaje kaszlu

Nie każdy wie, że możemy kaszleć na kilka sposobów oraz, że nie na każdy kaszel zadziała każdy specyfik. W sieci aptek Cefarm24 znajdziemy naprawdę bogaty wybór syropów. Począwszy od Syropu Pini, poprzez Thonsilan, Mucosolvan czy Ambrosol, na Flavamedzie, Herbapectcie czy Flegaminie kończąc. Nazwy te są nam dobrze znane z reklam. Skąd jednak wiedzieć, który specyfik będzie skuteczny w naszym przypadku? Po pierwsze należy się zastanowić, jaki konkretnie rodzaj kaszlu nam dokucza: produktywny czy też bezproduktywny.

Ten pierwszy zwany jest również kaszlem mokrym. Ma on miejsce podczas infekcji zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych i wynika bezpośrednio z faktu, że błony śluzowe w naszych drogach oddechowych zostały zaatakowane. Bakterie lub wirusy tworzą lepką wydzielinę, która zalega w płucach i oskrzelach, i najczęściej jest zbyt gęsta, by nasz organizm, broniąc się i chcąc pozbyć natrętów, zdołał sam ją usunąć. W przypadku kaszlu mokrego należy zatem wspomóc się syropem wykrztuśnym, czyli takim, który rozrzedzi zalegający w drogach oddechowych śluz i w konsekwencji ułatwi jego wydalanie. Dzięki temu, przy każdym ataku kaszlu będziemy w stanie pozbyć się zarazków, zaś sam kaszel nie będzie już dla nas tak męczący. Do grupy syropów wykrztuśnych należy wspomniana już Flegamina, a także Mucosolvan czy Guajazyl. wszystkie te preparaty dostępne są w sieci aptek Cefarm24.

W przypadku, kiedy męczą nas ataki kaszlu nie powodującego wykrztuszania wydzieliny z oskrzeli, ale drażniącego i łaskoczącego, mamy do czynienia z kaszlem suchym, czyli bezproduktywnym. Jest on najczęściej wynikiem uszkodzenia błony śluzowej. Uszkodzenie to następuje najczęściej przy alergiach oraz wówczas, kiedy jesteśmy narażeni na wielogodzinną ekspozycję na kurz i dym (w tym papierosowy). Kaszel suchy łagodzimy środkami tłumiącymi sam odruch kasłania, takimi jak dostępny w sieci Cefarm24 Syrop Pini, Dexa Pini, Detusan, itp. Po syropy te powinniśmy także sięgać w przebiegu kaszlu mokrego, ale tylko przed snem – dając tym samym naszym oskrzelom chwilę odpoczynku po całodniowym odkrztuszaniu.

 

Kiedy należy pójść do lekarza

Warto wiedzieć, że dostępne bez recepty środki na kaszel można stosować maksymalnie przez siedem dni. Jeżeli nasze dolegliwości nie miną w tym czasie, nasilą się, bądź też zacznie im towarzyszyć gorączka lub też inne objawy, bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza. Nie trzeba chyba także wspominać o tym, że zarówno syrop na kaszel, jak i każdy inny lek, należy stosować zgodnie z załączoną ulotką. W przeciwnym razie możemy sobie bardzo zaszkodzić. Do najpoważniejszej konsekwencji niestosowania się do zaleceń należy śmierć.

 

Kaszel to nasz przyjaciel

Dziwnie to brzmi, ale taka jest prawda. Nie wolno go ignorować, gdyż to dzięki kaszlowi właśnie masz organizm informuje nas, że mamy problem z drogami oddechowymi. Kasłać możemy w wyniku zwykłego, niegroźnego przeziębienia – i wówczas objaw ten szybko mija. Może się jednak także okazać, że cierpimy na poważną infekcję wirusową (grypa) lub bakteryjną (zapalenie płuc, oskrzeli czy krtani), wymagającą natychmiastowego leczenia. Kaszel może nas także informować o groźnej chorobie, takiej jak coraz częściej spotykana gruźlica, czy też zagrażający naszemu życiu nowotwór.

 

Publikacja stworzona została przy wsparciu farmaceutów z internetowej apteki Cefarm24 oferującej tanie leki i suplementy diety:

 Apteka Cefarm24

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz