Magnesy neodymowe: nietypowe sposoby wykorzystania

Magnesy neodymowe wyróżniają się tym, że wytwarzają bardzo silne pole magnetyczne i mają dużą siłę przyciągania, a także najwyższy stosunek indukcji magnetycznej do rozmiarów. Znajdują zastosowanie niemal w każdej dziedzinie życia. Ich właściwości wykorzystywane są nie tylko na masową skalę w przemyśle, ale również do bardziej prozaicznych celów.

Magnesów neodymowych używa się m.in. w produkcji sprzętów elektronicznych, silników, prądnic, systemów hamulcowych. Silne działanie pola magnetycznego pomaga również w innych sytuacjach.

Magnetyzer – sposób na wydajne paliwo samochodowe

Paliwo samochodowe to mieszanka chaotycznie połączonych węglowodorów. W trakcie spalania pobierany jest tlen. Idealny stosunek powietrza do paliwa powinien wynosić 15:1. Żeby uzyskać taki efekt montuje się magnetyzer paliwa (składający się z dwóch magnesów neodymowych), który powoduje rozkład cząstek paliwa. W efekcie tlen zawarty w mieszance paliwowej znajduje więcej wiązań z węglowodorami, a przez to silnik zwiększa swoją wydajność – co wpływa na zmniejszenie zużycie paliwa nawet do 20%.

Nieoceniona pomoc

Magnesy neodymowe mogą ułatwić codzienne życie. Są znacznie mocniejsze niż tradycyjne, dlatego przywieszenie ich na lodówce zapobiega odpadaniu notatek z drzwi. Przydają się również do uprzątnięcia gwoździ, śrub i innych metalowych elementów, które pozostały po pracach remontowych. Magnesy pozwalają także na zabawy edukacyjne z dziećmi. Na rynku dostępne są tzw. zabawki magnetyczne, które składają się z wielokolorowych pałeczek i kulek stalowych, z których można tworzyć nietypowe konstrukcje. Taka łamigłówka logiczna rozwija myślenie i kształtuje zdolności manualne.

Magnesy neodymowe, czyli jak oszukać wskazania wodomierzy?

Jeszcze kilka lat temu magnesy neodymowe były masowo stosowane do fałszowania odczytu wodomierzy i tym samym nielegalnego zmniejszenia opłat za wodę. Silne działanie pola magnetycznego powodowało zatrzymanie licznika przy jednoczesnym braku blokowania przepływu wody. Dziś trudniej stosować tego typu praktyki. Producenci używają różnych zabezpieczeń, np. wyposażają liczniki w „sprzęgło mechaniczne”, które eliminuje wpływ pola magnetycznego na działanie wodomierzy.

Czym różnią się magnesy neodymowe od tradycyjnych?

Przede wszystkim wytwarzają bardzo silne pole magnetyczne, dzięki czemu mają znacznie większą siłę przyciągania. Magnesy neodymowe uzyskane metodą metodą wiązaną mogą przybierać różne formy i kształty bez konieczności obróbki mechanicznej. Są znacznie odporniejsze na korozje. Ich zaletą są również duże wartości koercji i remanencji.

Magnesy neodymowe odkryto stosunkowo niedawno, bo w 1983 roku. Należą do grupy magnesów ziem rzadkich W ich skład wchodzą cząstki neodymu, żelaza i boru. Produkowane są metodami metalurgii proszków, która polega na prasowaniu sproszkowanych komponentów w polu magnetycznym. Proces ten odbywa się w podwyższonej temperaturze. Wadami magnesów są mała odporność na uszkodzenia mechaniczne i duża kruchość.

Źródło: artykuł powstał we współpracy z firmą Biegun oferującą magnesy neodymowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz