Leczenie zaćmy: szybko i skutecznie

Leczenie zaćmy musi odbyć się operacyjnie. Nie ma skutecznych leków hamujących bądź pozwalających całkowicie pozbyć się choroby. Trzeba jednak pamiętać, że im wcześniej poddamy się zabiegowi, tym krótszy będzie okres rekonwalescencji i większe prawdopodobieństwo odzyskania sprawnego wzroku na długie lata. Współczesne medycyna pozwala na szybkie i skuteczne leczenie.

Kiedy najlepiej poddać się operacji?

Nie ma idealnej pory na wykonanie zabiegu. O wyborze odpowiedniego momentu decyduje tzw. odczucie złego widzenia. Wada staje się wtedy na tyle widoczna, że nie można jej poprawić nosząc okulary. Na szczęście dostępne obecnie metody  usuwania zaćmy są bardzo skuteczne, a ostrość wzroku uzyskujemy niemal natychmiast po operacji. Wszystko za sprawą zastosowania nowoczesnych technik leczenia. Profesjonalne kliniki medyczne są wyposażone w specjalne narzędzia, takie jak: diamentowe noże  pozwalające uzyskać efekt gładkich  brzegów ran, a także koaksjalne głowice rozdrabniające i usuwające zaćmę. Z leczeniem katarakty nie powinniśmy zwlekać zbyt długo. Dotyczy to szczególnie osób starszych. Przeprowadzenie zabiegu w początkowym stadium choroby minimalizuje ryzyko wystąpienia operacyjnych urazów oka i pozwala na szybką optymalizację widzenia.

Leczenie zaćmy i szybki powrót do pracy

Zaćma jest dużą przeszkodą w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Przeprowadzenie zabiegu o właściwej porze pomaga w odzyskaniu pełnej sprawności, a tym samym nie przeszkadza w rozwoju kariery.  Usunięcie zaćmy nie wymaga długiego pobytu w szpitalu.  Większość zabiegów odbywa się w systemie chirurgii jednego dnia.  Po operacji pacjent prawie natychmiast odzyskuje komfort sprawnego widzenia i może bez przeszkód realizować swoje zawodowe ambicje.

Wszczep wewnątrzgałkowy musi być dobrze dobrany

Podczas konsultacji do przeprowadzenia operacji lekarz ustala z pacjentem jego wymagania wzrokowe. Pyta się m.in. o charakter pracy, najbardziej przydatną odległość optymalnego widzenia. Wszystko po to, by dobrze dobrać wszczep wewnątrzgałkowy. Jeśli pacjent zdecyduje się na zastosowanie sztucznej soczewki, która zapewnia normowzroczność, będzie musiał nosić okulary do widzenia z bliska. Żeby zminimalizować konieczność używania okularów, można skorzystać z opcji monowizji, która polega na pooperacyjnej normowzroczności  jednego oka przy założeniu niskiej krótkowzroczności drugiego oka. Dzięki temu po zabiegu będzie można swobodnie patrzeć w dal i samodzielnie czytać. Jednak do prowadzenie samochodu konieczne będzie założenie okularów. Istnieje jeszcze możliwość całkowitego uniezależnienia się od okularów poprzez zastosowanie implantu wieloogniskowego wszczepionego do obu oczu.  Decyzja o zastosowaniu właściwego rozwiązania powinna być skonsultowana z lekarzem, którego mamy prawo wypytać o wszystkie niepokojące nas rzeczy. Dzięki temu nie będziemy odczuwać większego lęku przed operacją   i dobierzemy najlepszą dla nas metodę optymalizacji wzroku.

Źródło: SPEKTRUM Ośrodek Okulistyki Klinicznej

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz