Jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego przez internet?

bezpieczeństwo konta internetowegoW dobie wszechobecnego dostępu do internetu masz jednocześnie stały dostęp do swoich pieniędzy zgromadzonych na koncie. Za pomocą laptopa, smartfona, czy zwykłego telefonu komórkowego możesz zalogować się do systemu bankowości internetowej niemal zawsze i wszędzie. Niezależnie od tego, czy używasz swojego pierwszego konta, czy dysponujesz większą liczbą rachunków, musisz zwrócić uwagę na na kwestie bezpieczeństwa. Co należy zrobić, aby Twoje pieniądze nie były narażone na zbędne ryzyko. Jak się chronić przed niebezpieczeństwem?

Reklama

Szczególnie narażeni na potencjalne zagrożenia płynące z korzystania z bankowości on-line są młodzi i aktywni ludzie. Na przykład studenci, podłączając się do Wi-Fi w knajpie, bibliotece, czy czytelni, mogą paść ofiarą wykradania danych i innych sposobów szpiegowania. Większość banków jednak zapewnia odpowiednie narzędzia, dzięki którym nie musisz się bać o swoje pieniądze. Każde dobre konto, niezależnie od tego czy jest to konto studenckie, czy jakikolwiek inny rachunek, powinno posiadać szereg środków, które przyczynią się do dobrego zabezpieczenia Twoich pieniędzy. Z kolei Ty musisz być czujnym i ostrożnym; gdy zastosujesz się do poniższych zaleceń, możesz bez obaw przelewać środki, czy robić zakupy online.

Reklama

Po pierwsze musisz wybrać trudne hasło. Co to znaczy? Nie może być to Twoje imię i data urodzenia, imię psa, czy popularne wyrazy, mniej lub bardziej parlamentarne. Po drugie nie może być to kombinacja znaków występujących obok siebie na klawiaturze. Zapewne zadziwiająca byłaby informacja o tym, ile osób ma hasło 1234qwerty. Ponadto hasło trzeba raz na jakiś czas zmienić. Systemy bankowe są dobrze zabezpieczone, ale na przykład firma Sony, która jest jednym z potentatów na rynku nowych technologii, straciła hasła swoich klientów, co odbiło się szerokim echem w świecie internetu, i co pokazuje, że wszystko się może zdarzyć.

Po trzecie ogranicz do minimum korzystanie z internetowej w miejscach publicznych. Teoretycznie co innego, gdy logujesz się na bankowe konto na uczelni, a co innego, gdy na lotnisku – jednak nigdy nie masz pewności, kto jest podłączony do tej samej sieci, co Ty. Warto zachować więc szczególną ostrożność i używać tylko zaufanych sieci.

Wreszcie warto zabezpieczyć swój komputer oprogramowaniem do ochrony sieciowej oraz zabezpieczyć hasłem i szyfrowaniem Twoją domową sieć (jeśli korzystasz z połączenia bezprzewodowego). Są to podstawowe środki, które zapewnią Ci bezpieczeństwo w korzystaniu z kont studenckich, kont direct, e-kont i wszelkich rachunków bankowych, z których aktywnie korzysta się przez internet.

Stopka autorska: konto studenckie – http://www.kontostudenta.pl/bank/najlepsze_konto_dla_studenta_ranking%20rachunkow.html