Jak skutecznie oszczędzać i zarabiać na oszczędnościach?

Każdy chyba zgodzi się ze stwierdzeniem, że oszczędzanie pieniędzy to trudna sprawa. Wymaga nie tylko systematyczności, ale również wyrzeczeń i rezygnowania z przyjemności. Nie wszystkim starcza silnej woli, żeby systematycznie dążyć do odłożenia konkretnej sumy na jakiś cel. Dlatego warto poszukać dodatkowej motywacji do oszczędzania. W tym celu doskonale sprawdzi się własne konto oszczędnościowe.

Reklama

Dlaczego konto?

Z kilu powodów. Przede wszystkim sam fakt posiadania takiego konta może stanowić pewną motywację do oszczędzania pieniędzy. Po drugie tego typu rozwiązanie daje bardzo dużą swobodę wpłat, tym samym możemy ciągle je zasilać, na przykład przez stałe zlecenie. Warto jest ustalić termin realizacji takiego zlecenia tuż po wypłacie. W ten sposób oszczędzanie będzie odbywało się praktycznie automatycznie. O ile łatwo jest wpłacić środki na konto oszczędnościowe, trochę łatwo jest je wypłacić. Chociaż zazwyczaj mamy dosyć dużą swobodę w dysponowaniu zgromadzonymi środkami, zazwyczaj tylko jedna wypłata w miesiącu jest bezpłatna. Prowizja za wypłacenie pieniędzy może bez wątpienia skutecznie nas zniechęcić do naruszenia zgromadzonych oszczędności.

Ile możemy zyskać?

Oczywiście dużą zaletą, jeśli chodzi o najlepsze oferty kont oszczędnościowych w Polsce jest oprocentowanie. Wpłacając pieniądze na takie konto możemy liczyć na konkretny zysk z odsetek. W przypadku mniejszych kwot raczej nie będą to duże dochody, ale zawsze będą stanowiły dodatkową motywację do odkładania. Wybierając konkretną propozycję należy dokładnie rozważyć wszystkie koszty, także te ukryte, jak na przykład opłata za kartę płatniczą lub wysokie prowizje za przelewy zewnętrzne. Jeśli koszty prowadzenia konta będą wysokie to po uwzględnieniu dodatkowego wpływu inflacji może się niestety okazać, że więcej stracimy niż zarobimy. Nie jest to zbyt przyjemna perspektywa, dlatego warto dokładnie przemyśleć swój wybór.

Jak najlepiej zorganizować swoje finanse?

Konta oszczędnościowe to nie tylko możliwość odkładania pieniędzy i zarabiania na odsetkach, ale również przydatne narzędzie, które może pomóc uporządkować domowy budżet. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie żebyśmy otworzyli kilka takin kont. Zazwyczaj jest to możliwe w ramach jednej umowy z bankiem i nie nastręcza żadnych dodatkowych formalność. Każde konto może służyć do odkładania pieniędzy na inny cel, na przykład święta, wakacyjny wyjazd czy zakup nowego komputera. W ten sposób będziemy wiedzieli jaką sumę odłożyliśmy na dany cel. Jeśli uda nam się oszczędzanie, unikniemy brania pożyczek lub kupowania na raty i dodatkowych kosztów, które zawsze się z tym wiążą.

Stopka autorska: najlepsze oferty kont oszczędnościowych w Polsce – http://konta-oszczednosciowe.blogspot.com

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz