Lokata krótko- i długoterminowa – która bardziej opłacalna?

Rynek produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych jest na tyle różnorodny, że klienci mogą wybierać spośród wielu ofert i dopasować je do indywidualnych potrzeb. W przypadku lokat bankowych ważnym czynnikiem jest z pewnością oprocentowanie, czy częstotliwość kapitalizacji odsetek, ale nie mniej istotny jest także czas trwania umowy.

Reklama

srebrna skarbonkaDepozyty terminowe z reguły wymagają zamrożenia środków dość długi czas, zatem deponent musi mieć świadomość, że jeśli zdecyduje się na tego typu produkt, to nie będzie miał dostępu do wpłaconych środków, aż do chwili zakończenia lokaty. Ze względu na terminy zapadalności, depozyty terminowe dzielą się na krótko i długoterminowe. Istnieje też kilka istotnych różnic między nimi, więc warto przyjrzeć im się bliżej, by właściwie ocenić opłacalność każdej z nich.

Dowolność, jaką posiada klient w kwestii długości deponowania środków jest ogromna i w przypadku lokat krótkoterminowych można zakładać je na okres nawet kilku dni, miesiąc, czy kilka miesięcy, jednak nie dłużej niż na rok, gdyż produkty o dłuższym okresie zaliczane są już do długoterminowych. Oprocentowanie lokat krótkoterminowych jest zwykle niższe niż tych z kilkuletnim okresem zapadalności, jednak banki oferują swoim klientom różnego rodzaju promocje, z których można skorzystać, by choć przez krótki czas zarobić na korzystniejszych odsetkach. Warto jednak pamiętać, że krótszy czas lokaty pozwala szybciej uzyskać ponowny dostęp do zdeponowanych pieniędzy, zatem oferta jest jak najbardziej dla tych, którzy nie chcą, bądź nie mogą zamrażać środków na długie lata.

Lokaty długoterminowe zakładane są na dłużej niż rok i mogą to być umowy 12 miesięczne, dwuletnie, trzyletnie, a nawet dłuższe, jednak termin wiąże się z koniecznością zamrożenia całości depozytu do chwili wygaśnięcia umowy, zatem wybór należy bardzo dokładnie przemyśleć w oparciu o zasobność portfela i płynność finansową. W odróżnieniu od produktów krótkoterminowych, oprocentowanie lokat w tym wypadku jest dużo korzystniejsze i konieczność deponowania środków na dłuższy czas, rekompensowana jest możliwością uzyskania większych zysków. Warto też wybierać oferty z jak najczęstszą kapitalizacją odsetek, co dodatkowo zwiększy opłacalność, lub połączyć je z funduszem inwestycyjnym. Krótko mówiąc, lokaty długoterminowe są idealnym sposobem na długofalowe oszczędzanie i skierowane głównie do klientów, którzy są w stanie zdeponować środki na lata, a zarobione w ten sposób odsetki wykorzystać w dalszej przyszłości.

Wybór odpowiedniego produktu bankowego powinien uzależniony być od wielu czynników – tutaj dowiedz się więcej. Każdy z rodzajów lokat przynosi większy lub mniejszy zysk, ale to od deponenta zależy, która z ofert w większym stopniu spełni jego oczekiwania. Nie każdy chce przecież zamrażać swój kapitał na wiele lat, nie każdy także zadowoli się niskim oprocentowaniem i będzie poszukiwał korzystniejszych rozwiązań. Poszukując najlepszych produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych, warto sięgnąć po aktualny ranking lokat, który pomoże wyodrębnić najlepsze oferty i podjąć właściwe dla klienta decyzje.

Stopka autorska: dowiedz się więcej – http://oszczedzajskutecznie.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz