Jak dbać o najbliższe nam otoczenie?

Jak chronić najbliższe otoczenie?Ochrona środowiska w skali makro skupia na sobie coraz większą uwagę. Kolejne państwa zaczynają podchodzić niezwykle poważnie do kwestii związanych z ochroną wód i ograniczaniem emisji dwutlenku węgla, kolejne wyniki badań naukowych potwierdzają bowiem, że nasze wnuki będą musiały zapłacić niezwykle wysoką cenę za zaniedbania, które wydają się nam mało istotne. Jako obywatele mamy niewielki wpływ na politykę największych mocarstw, choć zawsze możemy wspierać kampanie proekologiczne już choćby poprzez wspieranie w wyborach partii, którym bezpieczeństwo naszej planety nie jest obojętne. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie zrobić dla Ziemi nic więcej. Ochrona środowiska w skali mikro jest przecież nie mniej ważna, na uwagę zasługuje zaś i to, że nie jest wcale przedsięwzięciem trudnym.

Reklama

Jednym z najważniejszych zadań stojących przed mieszkańcami Ziemi w dwudziestym pierwszym wieku jest oszczędzanie wody, jej niedobory są bowiem coraz bardziej odczuwalne. Nikt nie nakazuje nam, oczywiście, ograniczenia kąpieli i rezygnacji z mycia samochodów, często pomóc mogą jednak nawet niewielkie kroki. Tu warto wspomnieć choćby o zakręcaniu wody podczas mycia zębów rezygnacji z długich kąpieli na rzez prysznica przynajmniej raz na jakiś czas. Może się wydawać, że to niewiele, planeta będzie nam jednak wdzięczna.

Nie inaczej sytuacja przedstawia się i wówczas, gdy mówimy o oszczędzaniu energii elektrycznej (budowane są domy energooszczędne, które czerpią energię elektryczną ze słońca). Za idealną moglibyśmy uznawać sytuację, w której w naszym domu wykorzystywane były tylko jej odnawialne źródła, jeśli jednak nie jest to możliwe, nie powinniśmy mieć do siebie pretensji. Nawet proste czynności takie, jak gaszenie światła w pokoju, w którym nie przebywamy i wyłączanie urządzeń elektrycznych na noc mogą pomóc Ziemi zmniejszając wysokość płaconych przez nas rachunków.

Od niedawna czynnie wspieramy ekologów także segregując śmieci. Na wielu z nas działania takie zostały wymuszone poprzez przepisy unijne, nie da się jednak ukryć, że postępowanie w ten sposób nie zajmuje nam dużo czasu, a jednocześnie pozwala na ochronę środowiska i przyczynia się do kształtowania postaw proekologicznych u wszystkich domowników, zwłaszcza najmłodszych.

Możemy chronić środowisko skutecznie, zaczynając od siebie i najbliższego nam otoczenia – dlaczego nie zacząć dziś?

Stopka autorska: domy energooszczędne – http://www.6-dzielnica.pl/?p=m&idg=mg,124,134

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 1.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz