Jaki pędzel wybrać w malarstwie?

Podczas pracy z różnymi technikami malarskimi, nie sposób nie zapomnieć o doborze odpowiedniego narzędzia pracy. Tym najważniejszym, bez którego w tym przypadku ani rusz, jest oczywiście pędzel. To właśnie włosie, z którego jest wykonany, jest najważniejszym aspektem podczas decyzji o zakupie i dalszym użytkowaniu. Następnie w kolejności są oczywiście takie właściwości jak kształt, czy rozmiar. Je dobiera się zależnie od konkretnej pracy i upodobań malującego. Ale zacznijmy od początku.

Reklama

Podział pędzli ze względu na włosie:
 naturalne: szczecinowe (najpopularniejsze, nazywane również szczeciniakami), sobolowe, z włosia wiewiórki, kuny, kucyka, kozy itd.,
– syntetyczne: nylonowe oraz poliestrowe,
– mieszane: połączenie włosia naturalnego z syntetycznym.

Pędzle naturalne wykorzystywane są najczęściej przez artystów, którzy upodobali sobie techniki akwarelowe. Jednak należy tutaj zaznaczyć również podział na pochodzenie materiału, z którego są wykonane. Do farb wodnych (akwarele, akryle, tempery, tusze  itd.) poleca się przede wszystkim pędzle sobolowe (używane także do precyzyjnych prac przy drobnych detalach oraz retuszu obrazów olejnych), z kuny, kucyka, a nawet wielbłąda. Dla malarzy bardziej zaawansowanych, a tworzących akwarelą i tuszem, przeznaczone są przede wszystkim wyjątkowo miękkie, bardzo chłonne profesjonalne pędzle z włosia wiewiórki, a także kozy.

Wyjątkiem w zastosowaniu wśród pędzli naturalnych są tak zwane szczeciniaki. Dzięki sztywnym, dosyć grubym włosiem nie wchłaniającym zbyt dobrze wody (posiadają odpowiednią zdolność do nałożenia i rozprowadzenia gęstej farby na powierzchni płótna), nadają się one do malarstwa olejnego.

Najbardziej uniwersalnymi wśród pędzli są pędzle syntetyczne, które można stosować bez wahania we wszystkich technikach malarskich (malarstwo akrylowe, olejne, akwarelowe itd.). Zarówno włosie nylonowe jak i poliestrowe charakteryzuje wyjątkowa praktyczność oraz wytrzymałość.

W przypadku doboru pędzla, oprócz jego zastosowania, należy również zwrócić uwagę na kształt, który decyduje o formie zostawianego przez niego śladu na powierzchni płótna lub papieru. Możemy wyróżnić między innymi pędzle okrągłe, płaskie, koci język, wachlarzowy itd.

W wyborze odpowiedniego narzędzia na pewno pomoże każdy sklep plastyczny, w którym obsługa jest gotowa pomóc w każdej kwestii związanej ze sztuką i pochodnymi dziedzinami. Po zakupie należy oczywiście pamiętać o odpowiednim użytkowaniu pędzli (odpowiednie czyszczenie, mycie i przechowywanie), które zagwarantuje ich żywotność na długi okres.

 

Stopka autorska: sklep plastyczny – http://www.e-graart.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz