Polimery biodegradowalne – czym są?

Zagrożenia dla środowiska, wynikające z nadmiernej produkcji odpadów, są obecnie poważnym i często omawianym problemem. W tym świetle, do wysokiej rangi urasta możliwość ponownego wykorzystania, recyklingu lub odzysku surowców. Duże nadzieje w tym zakresie wiąże się z surowcami biodegradowalnymi, których naturalny rozkład ma zapewnić zmniejszenie ilości odpadów zalegających na wysypiskach a także zapobiec ewentualnym zanieczyszczeniom środowiska.

Reklama

polimery biodegradowalne

Szczególnym osiągnięciem w kwestii omawianych surowców są polimery biodegradowalne. Tworzywa polimerowe w większości są tanie i nieskomplikowane w produkcji, charakteryzują się znaczną wytrzymałością. Jednak dopiero stosunkowo niedawne eksperymenty pozwoliły uzyskać polimery przyjazne dla środowiska – zarówno biorąc pod uwagę proces produkcyjny, jak i wykorzystanie, składowanie oraz rozkład. Czas rozkładu polimerów ulegających procesowi biodegradacji jest zależny od nadanej im struktury polimerowej. Obecnie występuje on w zakresie od kilku tygodni, do kilku lat.

Jednym z przykładów jest poliaktyd (PLA), który otrzymywany jest z surowców odnawialnych (produkuje się go z kwasu mlekowego, możliwego do uzyskania między innymi z buraków), a dodatkowo jest to surowiec biodegradowalny, co świadczy o wyjątkowo niskiej szkodliwości tego materiału dla środowiska. Jest on sztywny i kruchy, wykazuje dobrą wytrzymałość i właściwości zbliżone do polistryrenu, dzięki czemu może go skutecznie zastępować.

PLA można wykorzystywać do produkcji włóknin, odzieży sanitarnej, worków na śmieci czy opakowań foliowych wykorzystywanych w przemyśle spożywczym. Wysokiej czystości poliaktyd może być z powodzeniem zastosowany przy czasowych protezach a także do produkcji nośników leków.

Biopolimery są istotną alternatywą dla polimerów uzyskiwanych z surowców petrochemicznych. W porównaniu z nimi, nie doprowadzają do wyczerpywania się surowców nieodnawialnych. Określony czas rozkładu pozwala na skuteczne kompostowanie, którego koszt jest znacznie niższy niż recykling polimerów petrochemicznych.

Stworzenie warunków do produkcji poliaktydu zostało postawione jako jeden z podstawowych celów projektu o akronimie Biopol

Stopka autorska: Biopolimery – http://www.biopol.cbmm.lodz.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 6)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz