Jak na organizm działa herbata?

Kto z nas nie lubi herbaty? Ten napój ma wielu amatorów i bez niego często nie możemy wyobrazić sobie dnia. Herbata jednak nie tylko wyśmienicie smakuje, ale również posiada szereg prozdrowotnych właściwości. Jak działa na nasz organizm?

Reklama

Herbatą nazywa się przede wszystkim napary przygotowywane z liści oraz pączków roślin należących do rodzaju kamelia, który należy do gatunku herbaty chińskiej. Jednak terminem herbata określamy też innego rodzaju napoje, na przykład przygotowywane z suszonych owoców czy z ziół.

Gdy chodzi o oryginalną herbatę, zawiera ona szeroką gamę związków dobroczynnie wpływających na organizm człowieka, a mianowicie są to:

Teina – jest to odpowiednik kofeiny z kawy, który pobudza i poprawia koncentrację.

Tanina – garbnik, który redukuje działanie teiny, dlatego też im więcej taniny ma herbata, tym bardziej uspokaja.

Teanina – aminokwas, który stymuluje pracę mózgu, obniża ciśnienie, relaksuje. Występuje tylko w liściach herbaty.

Witaminy – w herbacie znajdują się witaminy A, C, K, witaminy B1 oraz B2.

Minerały – herbata zawiera wapń, żelazo, potas, cynk, fluor oraz sód.

Polifenole – flawonoidy, które mają właściwości antyoksydacyjne, chronią przed wolnymi rodnikami i zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się komórek.

Ze względu na powyższe składniki picie herbaty rzeczywiście jest dla organizmu zdrowe. Napary herbaciane mają dobroczynny wpływ na serce, spowalniają procesy starzenia, obniżają ryzyko zachorowania na raka – najlepiej wypadają tutaj herbaty białe i zielone. Herbata zielona również pozwala w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Herbata pu-erh z kolei jest dobra dla układu pokarmowego, ponieważ wspiera pracę wątroby i pobudza trawienie.

Jeżeli chcesz mieć przy sobie ulubioną herbatę przez cały czas, przyda się termos, który będzie utrzymywać jej w ciepłotę. Dobrym wyborem będzie kubek termiczny, który jest bardzo poręczny. Taki termos można kupić w różnych wzorach i dopasować je do swojego gustu. Za kubek termiczny zapłacimy około 20-60 złotych zależnie od modelu.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz