Aromaterapia: leczenie… zapachem!

aa sensitive Przemierzający region Morza Śródziemnego lekarz i botanik Pedanius Dioskurydes prawdopodobnie cenił sobie właściwości medyczne olejków eterycznych. Opisał wiele z nich, przedstawiając korzyści z ich zastosowania. W czasach Nerona, gdy publikował swoje dzieło De Materia Medica nikogo nie dziwiło, że dla poprawy zdrowia można sięgać po różne zapachy. W czasach nowożytnych dopiero na początku XX wieku Europejczycy wrócili na poważnie do tego konceptu.

Łagodzą i poprawiają

Dziś mało kto dziwi się wykorzystywaniu aromaterapii. Oczywiście nikt nie próbuje leczyć za pomocą zapachów ciężkich schorzeń. Są lepsze metody. Jednak olejki eteryczne, silne koncentraty uzyskiwane z tych części roślin, które pachną, cieszą się coraz większym powodzeniem w codziennym wykorzystaniu. Do łagodzenia bólów głowy i mięśni, poprawie stanu gardła czy zmniejszaniu kataru.

W zależności od celu, konsumenci sięgają po olejki drzewa herbacianego i wyciąg z granatu, chętnie stosują aromaterapię miętową czy różaną. Łodygi, kwiaty i zalążki przetwarzane są na olejki do kąpieli lub nasączania materiałów. Do wyboru, do koloru i zapachu.

 

Oczyszczone drogi oddechowe

Jednym z podstawowych sposobów wykorzystywania olejków eterycznych jest inhalacja. Tego rodzaju aromaterapia służy przede wszystkim udrożnianiu dróg oddechowych. Pomaga oczyścić nos i pozbyć się nieprzyjemnego uczucia zablokowania.

Z reguły wystarczy od 5 do dziesięciu kropel olejku. Głowę należy nakryć ręcznikiem, a żeby efekt był lepszy, delikatnie podgrzewać miskę z wodą. Uwaga: nie należy przesadzać z ilością olejku.

 

Olejki do kąpieli

Kolejnym krokiem wtajemniczenia jest wykorzystywanie aromaterapii do kąpieli. Wystarczy dodać do wody w wannie kilka kropel olejku i kąpiący nabiera energii, relaksuje się lub odpręża. Niektóre kobiety dodają do wody mleko – wzorem Kleopatry zmiękczają wodę.

Jakie zapachy będą tutaj najlepsze? Wszystko zależy od tego, jaki jest cel kąpieli. Aromaterapia z wykorzystaniem olejków z takich owoców, jak granat, będzie przede wszystkim dodawała energii. Z kolei lawenda odpręża. Niektóre olejki, na przykład pomarańczowe, po prostu dobrze pachną.

 

Pobudzające i pobudzające

Nie należy wyciągać z tego wniosku, że niczemu nie służą. Zapach jako taki może wpływać na samopoczucie lub wręcz kierować myśli w określoną stronę. To dlatego olejki eteryczne wykorzystywane są w czasie masażu.

Działają odprężająco i wprawiają osobę masowaną w dobry nastrój. To wystarczy, żeby zwiększyć efekty masażu. Na rynku kupić można na przykład olejki z geranium, które odprężają czy eukaliptusowe, usypiające. Dostępne są także inne, pobudzające. Olejek rozmarynowy czy cynamonowy stymuluje seksualnie, co dla wielu może być szczególnie ważne.

 

Aromaterapia przenośna

Aromaterapia może mieć też charakter przenośny. W praktyce oznacza to tyle, że olejkami można nasączać różne przedmioty, takie jak poduszki, chustki czy ręczniki. Tak przygotowany okład można na przykład przykładać do bolącej głowy czy stawu.

Można też nasączone poduszki układać po prostu na łóżku. Jeśli olejki będą miały właściwości usypiające, sen przyjdzie szybciej.

 

Tekst został przygotowany we współpracy z:

 

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.7/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz