Kosmetyki dopasuj do skóry

Pielęgnacja skóry to poważne wyzwanie. Można się o tym przekonać każdego ranka w środkach komunikacji publicznej – patrząc na twarze współpasażerów. Żeby wyglądać inaczej, to znaczy dobrze, należy zadbać o dobór właściwych kosmetyków do rodzaju skóry.

Żeby dobrze wyglądać, trzeba wiedzieć, co stosować. Do każdego rodzaju skóry przewidziane są inne kosmetyki. Jakie konkretnie?

Sucha skóra – trzeba nawilżać

Tu wątpliwości nie ma – w zasadzie można się tego domyślić na podstawie nieprzyjemnego uczucia, które pojawia się na twarzy wkrótce po jej umyciu. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się nowoczesne preparaty, które określane są mianem nanokosmetyków. Tego rodzaju produkty złożone są z bardzo małych cząsteczek. Dzięki swoim rozmiarom mogą przebić się przez znajdującą się na zewnątrz ochronną warstwę skóry i dotrzeć do komórek odpowiedzialnych za odbudowę naskórka.

Dla tych, którzy wolą bardziej tradycyjne rozwiązania firmy kosmetyczne mają balsamy. Składające się w większości z wody produkty zawierają także oleje i tłuszcze. Często także substancje zapachowe oraz konserwanty. Tych ostatnich można uniknąć wybierając oliwki dla dzieci oraz specjalne żele do skóry atopowej. Ponieważ produkowane są z myślą o alergikach, nie zawierają ani mydła ani innych substancji, które mogłyby działać uczulająco.

 

Skóra mieszana – nawilżenie i odtłuszczenie

Nieco inaczej wygląda pielęgnacja skóry zwanej mieszaną. Tutaj mniejszym problemem jest suchość, większym – konieczność delikatnego odtłuszczenia. Trzeba także uważać na potencjalne podrażnienia. Z tego względu kobiety, które mają skórę mieszaną nie powinny używać peelingów.

Co się sprawdzi? Z pewnością różnego rodzaju kremy. Głównym celem ich użycia jest nawilżenie – tak, jak w przypadku skóry suchej. Trzeba jednak pamiętać także o regeneracji tych okolic, które zostały odtłuszczone oraz normalizacji miejsc przetłuszczających się. Kremy do skóry mieszanej muszą więc jednocześnie nawilżać i odtłuszczać.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być maseczki. Dobrym sposobem jest wykorzystanie ogórka. Można także sięgać po produkty na bazie miody. Tego rodzaju naturalne składniki działają odtłuszczająco i pozwalają nawilżyć skórę.

 

Skóra tłusta – nie wysuszać!

Wiele kobiet uważa, że skórę tłustą trzeba wysuszać. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Także taka skóra wymaga nawilżenia. Jednocześnie jednak kosmetyki powinny powstrzymywać zbyt intensywną pracę gruczołów łojowych. Stąd nie każdy krem się nada, nie każdy przyniesie pożądane efekty.

Sprawdzą się na przykład kremy oczyszczające bazujące na różnego rodzaju kwasach. Najbardziej skuteczny jest ten salicylowy. W połączeniu z kwasem glikolowym działają cuda. Złuszczają zrogowaciały naskórek i rozpuszczają czopy łojowe. Pory zwężają się, skóra wygląda lepiej.

Warto także sięgać po kosmetyki zawierające retinol. Także w tym przypadku efektem jest zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych. Dodatkowo retinol działa przeciwzmarszczkowo stymulując produkcję kolagenu.

 

Opracowanie: we współpracy z apteką Cefarm24.pl.

 

 

 

Fot.: http://www.freeimages.com/photo/1431754

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz