Jak zapewnić sobie dostęp do sieci Internet?

Internet pomaga nam w codziennym wykonywaniu wielu czynności. Służy do pracy, rozrywki, zabawy, ale i też jako nieocenione źródło informacji. Dokonując wyboru sposobu dostępu do Internetu w gospodarstwie domowym należy przede wszystkim zdecydować, jakiego rodzaju będzie to dostęp. Istnieją bowiem różne metody podłączenia do sieci. W zależności od możliwości technicznych posiadanych przez użytkowników i ich indywidualnych preferencji, należy dokonać innego wyboru. Jakiego?

Reklama

Sposoby dostępu do Internetu

wtyczka ethernetInternet w gospodarstwie domowym może pochodzić z łącza stacjonarnego, radiowego, albo z dostępu mobilnego. Każdy z tych sposobów łączenia się z Internetem ma swoje wady i zalety. Obecnie w większości regionów Polski możemy swobodnie dokonywać wyboru łącza internetowego.

Dostęp stacjonarny, nazywany również dostępem przewodowym do Internetu jest powszechnie stosowany przez wielu dostawców usługi internetowej. Zapewnia stabilność łączenia się z siecią internetową, najwyższą prędkość i szeroką dostępność w dużych miastach. Niestety, w przypadku małych miejscowości i wsi użytkownicy mogą nie mieć możliwości zapewnienia w swoim gospodarstwie domowym Internetu stacjonarnego, z uwagi na luki w infrastrukturze. W przyszłości jednak powinno to ulec zmianie.

Można skutecznie uniezależnić się od okablowania i uzyskać Internet za pośrednictwem sieci radiowej lub w formie usługi mobilnej. Dostęp radiowy do Internetu udostępniany jest przez dostawców lokalnych i przez telefony komórkowe. Kluczową rolę odgrywa tutaj technologia WiFi. Komputery klientów provider usługi internetowej podłącza do dużego hotspota. Internet radiowy będzie doskonałym wyborem w miejscach, w których nie ma możliwości skorzystania z Internetu stacjonarnego. Daje też swobodę korzystania z sieci w domach i w firmach.
Dostęp mobilny do Internetu wymaga wykorzystania modemu podpiętego do dowolnie wybranego urządzenia.

Wybór dostawcy

Przy decydowaniu się na jeden ze sposobów dostępu do sieci Internet musimy jeszcze wybrać operatora, który umożliwi nam podłączenie się do Internetu. Na rynku internetowym w Polsce występuje już spora konkurencja. Warto przy porównywaniu poszczególnych usług zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dostarczana będzie usługa internetowa do klienta, jaka jest gwarantowana szybkość łącza i przesyłu danych, jaką prędkość maksymalnie będzie można uzyskać oraz jaka jest cena usługi. Niekoniecznie ogólnopolska sieć kablowa czy multimedialna może mieć lepszą ofertę dla indywidualnego klienta niż lokalny, mały dostawca. Dla odbiorcy powinna liczyć się stabilność łącza internetowego, istnienie ewentualnych limitów transferu danych oraz opłaty za użytkowanie sieci wraz z założoną prędkością łącza.

Stopka autorska: sieci Internet – http://www.netia.pl/oferta-dom/internet.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz