Jak dbać o skórę niemowlęcia?

Nikt nie zaprzeczy, że dziecko wymaga specjalnego traktowania. Niemowlę samym swoim wyglądem prowokuje do troskliwości i delikatności. Co oznacza, że także pielęgnacja jego skóry wymaga właściwego podejścia. Pytanie, jak się za to zabrać?

Dlaczego potrzebne jest specjalne traktowanie?

Zanim powiemy o tym, jakiego, zastanówmy się, dlaczego tak jest. Nie chodzi przecież o wygląd i wrażenie. Muszą być jakieś konkretne powody. I są. Przede wszystkim naskórek niemowlęcia jest znacznie cieńszy i bardziej delikatny niż w przypadku dorosłego. Ponadto ma mniej kwaśny odczyn pH. Skóra niemowlęcia jest także mniej elastyczna, produkuje również mniej barwnika. A to oznacza, że jej wrażliwość na słońce jest znacznie wyższa. Na tym nie koniec. Ponieważ skóra niemowlęcia produkuje mniej potu (zwróćcie uwagę, że maluchy prawie się nie pocą), gorzej przystosowuje się do wysokich temperatur. Dzieci są także bardziej narażone na przegrzanie.

Na początek: na odparzenia

Jedną z przypadłości wieku niemowlęcego są odparzenia. Mogą przydarzyć się każdemu dziecku – delikatna skóra i pielucha wystarczą, żeby się pojawiły. Co z nimi robić? Dobrą praktyką jest stosowanie kremu na odparzenia. Ich głównym zadaniem jest odizolować skórę od moczu i kału. Nie należy także zapominać o bardziej tradycyjnej  profilaktyce, a więc częstym wietrzeniu pupy. Po zmianie pieluchy, po kąpieli i w innych sytuacjach niemowlę może poleżeć chwilę bez pieluchy. Uwaga: aby skóra na pośladkach była zdrowa, trzeba ją w odpowiedni sposób czyścić. Dobrym rozwiązaniem są specjalne chusteczki do pielęgnacji skóry niemowlęcia.

Jak myć buzię dziecka?

Pupa to nie wszystko. Dobrze jest także pomyśleć o skórze na twarzy dziecka. Nie należy myć jej zbyt często ani smarować kosmetykami. Przetarcie wacikiem tuż przed kąpielą powinno wystarczyć. Uwaga: wacik należy moczyć w przegotowanej, ale nie gorącej wodzie. Nie trzeba dodawać do niej żadnych płynów ani mydła. Suchą skórę można smarować odpowiednimi preparatami. Na rynku sporo jest kremów dla niemowląt, które mają skład odpowiadający potrzebom delikatnej skóry. Przykładowo, mogą się w nich znajdować emolienty.

Kąpiel specjalnej troski

Niektórzy kąpią dzieci codziennie, inni co drugi dzień. Tak czy inaczej, warto odpowiednio się do takiej kąpieli przygotować. W żadnym wypadku nie należy do mycia niemowlęcia używać mydeł czy żeli dla dorosłych. W praktyce wystarczy czysta woda. Jeśli dziecko ma suchą lub atopową skórę, można skorzystać ze specjalnych preparatów. Do mycia można wykorzystywać myjkę, jednak w praktyce wystarczy wata lub wacik.

Jakich kosmetyków dla dzieci używać?

Z pewnością nie tych, przeznaczonych dla dorosłych. Warunkiem koniecznym jest atest Instytuty Matki i Dziecka a także Państwowego Zakładu Higieny. Dobrze jest używać kosmetyków tej samej marki – w ten sposób łatwiej będzie zidentyfikować ewentualne substancje uczulające. Ważna sprawa: dzieci nie powinny być pielęgnowane kosmetykami zawierającymi substancje zapachowe i konserwujące. Zawsze warto więc uważnie czytać skład.   Foto: Kit4na / Foter.com / CC BY

 

Artykuł przygotowano we współpracy z apteką Cefarm24.pl oferującą tanie leki, kosmetyki i suplementy diety.
VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz