Jak odpowiednio wyposażyć kuchnię?

Według statystyk przeciętny Polak spędza w kuchni ponad 6 godzin tygodniowo. Nie jest to rekordowy wynik. Jeśli jednak podsumujemy inne obowiązki i przyjemności dnia codziennego, takie jak na przykład praca, rekreacja, sprzątanie, zakupy itp., godzina dziennie poświęcona na gotowanie to jednak całkiem sporo. Warto więc zadbać zarówno o funkcjonalność, jak i estetykę naszych kuchni i odpowiednio dobrać do siebie meble kuchenne i sprzęt AGD.

Reklama

AGD pod zabudowę czy wolnostojące?

Już na samym początku, czyli na etapie projektowania, warto się zdecydować czy kupić sprzęt wolnostojący czy też pod zabudowę, do którego musimy odpowiednio dopasować wybrane meble kuchenne. AGD wolnostojące ma swoje zalety. Najmocniejszym walorem tej opcji jest możliwość łatwego dostępu w razie awarii piekarnika czy też lodówki. Do wyobraźni, a może przede wszystkim kieszeni kupującego, przemawia niższa cena i możliwość bezpośredniego użytkowania. Sprzęt wolnostojący daje nam także możliwość wyboru dowolnych mebli kuchennych i ich wymianę bez potrzeby ponownego dopasowania.

Niezależne artykuły gospodarstwa domowego mają jednak swoje wady. Przede wszystkim zajmują dużo więcej przestrzeni niż sprzęty wkomponowane w meble kuchenne. Łatwiej też rzucają się w oczy przez co burzą harmonię i estetykę kuchni. Wolnostojąca kuchenka i piekarnik są łatwo dostępne przez co stwarzają dodatkowe niebezpieczeństwo w przypadku małych dzieci. Tą niedogodność łatwo jednak zniwelować stosując odpowiednie zabezpieczenia.

Kuchnia z zabudową sprzętu

Moda na AGD pod zabudowę przywędrowała do nas w latach dziewięćdziesiątych z zachodu. Bezspornym walorem sprzętów wbudowanych w meble kuchenne jest możliwość ich rozmieszczenia na dowolnej wysokości, przez co nie musimy się schylać i wykonywać dodatkowych ruchów utrudniających przyjemność gotowania. Przy tej opcji nie cierpi także estetyka naszej kuchni, ponieważ duże i dość siermiężne z wyglądu lodówki czy piekarniki, ukryte są pomiędzy poszczególnymi szafkami mebli kuchennych.

Jednak podstawową wadą AGD pod zabudowę jest wysoka cena. Konieczność dopasowywania często wymusza także wybór sprzętów mniej pojemnych niż ich gabarytowe odpowiedniki wolnostojące. Z tego też względu przysłowiowy Kowalski może mieć zbyt płytką kieszeń, gdyż wybór sprzętów przeznaczonych pod zabudowę wiąże się również z koniecznością wykonania mebli kuchennych na zamówienie.

W kuchni spędzamy sporą część dnia. Bez względu czy to z przyjemności przyrządzania ulubionych potraw czy też codziennych obowiązków przygotowania śniadania dla rodziny i zmywania po obiedzie. Warto więc już na samym początku zastanowić się czego oczekujemy od tego konkretnego pomieszczenia w naszym domu. Dobór odpowiednich mebli kuchennych, sprzętu AGD czy też dodatków mogą zarówno ułatwić nam życie, jak też umilić zwykłe czynności dnia codziennego. Projektując mieszkanie zaplanujmy więc każdy detal i dostosujmy marzenia do naszych budżetów.

Więcej przykładów aranżacji kuchni oraz mebli kuchennych na stronie producenta: http://smok.biz.pl/meble-kuchenne firmy Smok z Lublina.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz