Jak odzyskać pełną wartość samochodu po kradzieży?

Chociaż z roku na rok spada liczba kradzionych aut, policyjne statystyki nie napawają optymizmem. Na listę „chodliwych” pojazdów trafiają przede wszystkim auta renomowanych marek – takie, które stanowią element floty firmowej i często są przedmiotem umowy leasingowej. Aby uchronić się przed finansowymi konsekwencjami takiego zdarzenia, większość przedsiębiorców decyduje się wykupić AC ¬¬– ubezpieczenie samochodu, w ramach którego ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Czy to wystarczy, aby odzyskać pełną wartość pojazdu?

Reklama

O ile w przypadku pojazdów firmowych kupowanych za gotówkę, kradzież auta, które jest ubezpieczone dodatkowym ubezpieczeniem AC, nie jest aż tak dużą stratą, więcej komplikacji pojawia się w przypadku samochodów wziętych w leasing. Mimo braku pojazdu, przedsiębiorca musi miesiąc w miesiąc spłacać raty leasingowe – niezależnie od tego, czy użytkuje auto czy nie. Dlatego w umowach leasingowych zawsze widnieje zapis o konieczności wykupienia AC. Biorąc jednak specyfikę tego rodzaju polisy, ubezpieczenie auta nie zawsze będzie wystarczające.

Ubezpieczenie AC pozwala odzyskać pełną wartość auta tylko w pierwszym roku?

Istotą ubezpieczenia AC jest możliwość uzyskania odszkodowania w razie kradzieży pojazdu. Wysokość wypłacanej rekompensaty zależy od aktualnej wartości samochodu w dniu zdarzenia.

Zakładając, że umowa polisy uwzględnia gwarancję niezmiennej wartości auta, to i tak tylko w pierwszym roku możliwe jest odzyskanie pełnej, tj. fakturowej wartości samochodu (pod warunkiem, że zakres AC posiada taką gwarancję). Jeżeli więc do kradzieży dojdzie w kolejnym roku użytkowania auta, wówczas wysokość wypłaconego odszkodowania będzie proporcjonalna do wartości pojazdu. Jako że z roku na rok wartość spada, wówczas odszkodowanie będzie niższe niż wartość fakturowa. Stwarza to spore problemy w przypadku spłaty leasingu – przedsiębiorca zobowiązany jest do pokrycia różnicy, spłaty pełnej wartości auta.

GAP – dodatkowe ubezpieczenie auta, które warto mieć

Chociaż nie można z góry zakładać najgorszego, może dojść do kradzieży firmowego pojazdu wziętego w leasing. Aby uchronić się przed sytuacją opisaną powyżej, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu.

GAP to ubezpieczenie od straty finansowej, dzięki któremu można odzyskać pełną wartość pojazdu, przez cały okres leasingu, w razie jego kradzieży lub w przypadku wystąpienia szkody całkowitej . Wyróżnić można kilka rodzajów tego ubezpieczenia:

  • GAP fakturowy – pokrywa różnicę między ceną pojazdu podaną na fakturze a odszkodowaniem wypłaconym z AC
  • GAP finansowy – pokrywa różnicę między kwotą leasingu pozostałą do spłaty a wartością odszkodowania wypłacanego z AC
  • GAP indeksowy – polega na wypłacie określoną procentową wartość pojazdu, najczęściej 20-30% wartości odszkodowania z AC.

Chociaż najtańszą opcją jest GAP finansowy, niezwykle korzystny może okazać się ubezpieczenie samochodu fakturowe. Takie rozwiązanie, oferowane m.in. przez Toyota  Insurance Management opłacalne w przypadku nowych samochodów wziętych w leasing, gdy utrata wartości auta w stosunku do wartości fakturowej jest znaczna.

Jak to działa? Załóżmy, że wartość fakturowa samochodu firmowego wynosi 80 000 zł. W dniu kradzieży wartość pojazdu została oszacowana na 54 000 zł i taką kwotę wypłaca ubezpieczyciel z AC. Mając ubezpieczenie samochodu GAP, otrzymasz dodatkowe 26 000 zł.

Wybierając GAP zwróć uwagę na gwarancję odzyskania wartości fakturowej auta na jak najdłuższy okres. W przypadku oferty Toyota Insurance Management. jest to aż 5 lat – dzięki temu masz szansę odzyskać pełną wartość samochodu przez cały okres trwania umowy leasingowej (zaciąganej najczęściej na 3-4 lata).

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz