Jak przygotować się do matury z języka angielskiego?

Język angielski to jeden z chętniej wybieranych przez licealistów przedmiotów do zdawania na maturze. Jak się okazuje, warto dobrze się przygotować do egzaminu maturalnego z języka angielskiego, gdyż wynik jest brany pod uwagę w trakcie procesu rekrutacji na studia. W przygotowaniu do matury z tego języka obcego warto korzystać z różnych pomocy naukowych.

Reklama

nauka maturaW 2014 roku pisemna matura z angielskiego na poziomie podstawowym odbędzie się 7 maja o godzinie 9:00. Część rozszerzoną zaplanowano natomiast na godzinę 14:00. Szczegółowe terminy egzaminów ustnych ustalają natomiast szkolne komisje egzaminacyjne – muszą jednak one odbyć się pomiędzy 5 a 30 maja.

Egzamin maturalny z języka angielskiego składa się z części ustnej oraz pisemnej. Oba egzaminy można zdawać na różnych poziomach, a więc na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Poziom podstawowy jest obowiązkowy, a więc dotyczy on wszystkich absolwentów. Natomiast poziom rozszerzony mogą zdawać wszyscy ci uczniowie, którzy wcześniej to zadeklarują. Nie jest łatwo jednoznacznie określić, kto ma zdawać maturę z angielskiego na poziomie podstawowym, a kto na poziomie rozszerzonym – wszystko zależy między innymi od osiąganych wyników w nauce, a także od stopnia jej intensywności.

Ustna matura z języka angielskiego obejmuje przede wszystkim rozmowy sterowane, a także opis ilustracji oraz odpowiedzi na pytania zadane przez komisję egzaminacyjną. Część pisemna to natomiast rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego oraz wypowiedź pisemna (na poziomie podstawowym na ogół jest to krótki tekst użytkowy, na przykład list, notatka, ogłoszenie bądź zaproszenie). Na poziomie rozszerzonym część pisemna matury z angielskiego obejmuje z kolei rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego oraz umiejętność stosowania angielskojęzycznych struktur leksykalno-gramatycznych (poniżej fragment tabeli). Uczeń musi również napisać dłuższy tekst – może to być rozprawka, opowiadanie, opis lub recenzja.

Przygotowując się do egzaminu maturalnego z języka angielskiego, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na naukę słownictwa. W tym celu możemy korzystać z podręczników bądź aplikacji internetowych, które są przeznaczone do nauki słówek. Co więcej, dobrym sposobem na przygotowanie się do matury z angielskiego jest rozwiązywanie testów – można sięgnąć na przykład po testy maturalne w formie repetytoriów.

By zdać maturę z angielskiego z zadowalającym wynikiem, należy naukę rozpocząć odpowiednio wcześnie. Pamiętajmy też, że kluczem do sukcesu jest systematyczność.

Stopka autorska: angielski.e-matura.net

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz