Jak sprawić sobie skuteczny monitoring?

Dobry monitoring powinien być założony z pamięcią o szeregu kluczowych reguł. Jeżeli tylko zastosujesz się do tych rad, możesz być pewien uzyskania dobrze działającej obserwacji.

Reklama

monitoring przemysłowy

Pierwszą i najprostszą poradą jest to, abyś w momencie wybierania konkretnych kamer miał zawsze na uwadze obiekt, na który chcesz uzyskać podgląd. Jeżeli miałoby to być niewielkie wnętrze, to zdecydowanie nie warto za bardzo szarżować i zdecydować się na jakąś prostą kamerę. Z drugiej strony, jeżeli marzy Ci się monitoring miejsca dużo większego, tak jak hale produkcyjne czy znajdujące się na zewnątrz parkingi, nie może być mowy o nieskomplikowanych urządzeniach. W takich przypadkach będzie potrzebne coś zdecydowanie potężniejszego. Teraz pytanie – potężniejszego jak? O co? O szczegółach doboru kamer piszą eksperci tutaj, my jednak przyjrzymy się choć z grubsza tematowi.

Najważniejszymi cechami, które odróżniają poszczególne kamery, są rozdzielczość i wbudowany w urządzenie obiektyw. To od rozdzielczości zależy ilość rejestrowanych przez kamerę szczegółów, im rozdzielczość wyższa, tym dokładniejszy i ostrzejszy jest obraz. Obiektyw jest odpowiedzialny za zasięg obrazu oraz możliwość jego oddalania lub przybliżania. Im większa jest monitorowana przestrzeń, tym większa potrzebna jest rozdzielczość. Weźmy sobie jako przykład parking o powierzchni około stu metrów kwadratowych. Nadrzędnym celem monitoringu na naszym parkingu jest możliwość odczytywania rejestracji samochodowych. Zwykła kamera analogowa do takiego zadania po prostu się nie nadaje – pozwoli rozszyfrować co najwyżej tablice tych aut, które zbliżą się do niej na niewielką odległość. W tym przypadku o wiele bardziej wskazane jest zainstalowanie kamery z rozdzielczością pięciu megapikseli – takie urządzenie da Ci o wiele większe możliwości i pozwoli na odczytanie zdecydowanej większości nagranych tablic rejestracyjnych.

Wybór kamery to dopiero pierwszy krok. Teraz powinieneś zastanowić się, jakiego rejestratora potrzebujesz – zwróć uwagę na to, ile kamer jest w stanie obsłużyć. Powinieneś też dowiedzieć się, ile dysków będzie w stanie pomieścić dany rejestrator, bo od tego będzie zależeć maksymalna wielkość Twojego archiwum. Rejestratory z niższej półki cenowej obsługują pojedynczy dysk, co zwykle pozwala na zarchiwizowanie dziesięciu dni. Jeżeli taki wynik Cię nie zadowala, potrzebujesz rejestratora z większą ilością przestrzeni na dyski. Dodatkowo powinieneś wziąć pod uwagę również fakt, że kamera megapikselowa nagra o wiele więcej danych niż taka o niskiej rozdzielczości. Inna ilość danych zmagazynuje kamera nagrywająca całą dobę, a inną taka, która reaguje na ruch. Sprzedawca powinien pomóc Ci dokonać odpowiednich obliczeń.

Ostatnią ważną radą jest to, żebyś wzbronił się przed kupowaniem najtańszych i kiepskiej jakości akcesoriów. Tylko porządne kable oraz zasilacz zagwarantują Ci bezawaryjne funkcjonowanie. Akcesoria pośledniej jakości szybko staną się dla Ciebie źródłem awarii – a przez to dodatkowym wydatkiem. Można więc śmiało powiedzieć, że to nieco droższe, ale o lepszej jakości urządzenia pozwolą Ci na zaoszczędzenie wcale nie małych pieniędzy. Powodzenia!

Stopka autorska: tutaj – http://monitoruj.pl/monitoring

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz