Jak szybko i bezpiecznie znaleźć pracę za granicą?

Od czasu kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej minie niebawem prawie 10 lat. Wejście do Unii Europejskiej otworzyło wielu Polakom nowe możliwości, w tym możliwości zarobkowania za granicą. Wielu naszych rodaków już w pierwszych dniach po wstąpieniu do Unii tłumnie ruszyło na podbój zagranicy. Dlaczego? Powód jest prosty finanse, zarobki za granicą i poziom życia w dalszym ciągu jeszcze dość znacząco odbiega od naszych polskich realiów. Przelicznik jest prosty zarabia się cztery razy więcej, a wydaje podobnie. Wysokie zarobki za granicą, a także wysokie ceny u nas w Polsce powodowały tak masowa migrację Polaków za pracą za granicę. Po prawie 10 latach można stwierdzić, że w tym czasie niewiele się zmieniło i zainteresowanie pracą za granicą nie maleje, owszem nie jest to już tak tłumne zainteresowanie jak na początku, ale jednak jest.

Reklama

wózek widłowy

Niestety w momencie gdy gdzieś pojawiają się jakieś nowe możliwości pracy to i zaraz pojawia się mnóstwo oszustów. Tak samo jest i w tym temacie. Dlatego też dzisiejszy artykuł będzie o tym jak bezpiecznie szukać pracy za granica. Jak i gdzie zatem szukać pracy aby przysłowiowo mówiąc nie zginąć? Szukać najprościej będzie po prostu w internecie, przeglądając ogłoszenia o pracy za granicą. Skoro już wiemy gdzie szukać to teraz jak szukać? Zacznijmy  od trzech żelaznych reguł, które powinniśmy przestrzegać.

Zasada numer 1 – nie płacę za pracę za granicą.  Tutaj akurat bardzo wiele osób sama się prosi o oszustwo, będąc zdesperowanym lub leniwym – widziałem niejednokrotnie ogłoszenia o pracę zawierające informację typu „zapłacę za załatwienie pracy”. Publikując taką treść wcale sobie nie pomagamy, tylko szkodzimy, aż prosimy się aby odpowiedział nam jakiś oszust i pod pretekstem załatwienia pracy wziął od nas jakąś zaliczkę. Zasada ta mówi o tym, że jak ktoś żąda od nas jakiejś zaliczki, jakichś pieniędzy na poczet załatwienia pracy, załatwienia biletu, załatwienia przejazdu, noclegu – od razu powinno nam się to wydać podejrzane i powinniśmy zrezygnować z tej konkretnej oferty.  W tym przypadku jest także popularnym – zawieranie w ogłoszeniu informacji o wysłaniu SMSa premium aby odpowiedzieć na ofertę pracy – jest to także oczywiście zwykłe oszustwo i żadnej pracy nie ma, a koszt wysłania takiego SMSa niejednokrotnie wynosi nawet 30 zł.

Zasada numer 2 – sprawdzam pracodawcę w internecie – każdy szanujący się pracodawca zawsze przy ofercie pracy podaje dane kontaktowe, dane firmy, numer licencji w przypadku agencji pracy – przed wysłaniem naszego CV – warto sprawdzić czy takowa firma w ogóle istnieje, ewentualnie poczytać o niej opinie. Nauczmy się odróżniać ziarno od plew już na tym poziomie a oszczędzimy sobie wielu rozczarowań. Wielu oszustów próbuje wyciągnąć od nas dane osobowe – w celu chociażby zaciągnięcia na te dane różnego typu kredytów typu chwilówki. Jest to bardzo poważne zagrożenie.

Zasada numer 3 – czytaj umowy – jeśli już znajdziesz się na etapie końcowym poszukiwania pracy, tak jak przy podpisywaniu jakichkolwiek umów – przeczytaj ją bardzo uważnie – wiele umów może zawierać niekorzystne dla ciebie zapisy – Warto się zatem z nią dokładnie zapoznać przed jej podpisaniem.

Warto przestrzegać tych jakże podstawowych zasad, dzięki nim unikniesz wielu rozczarowań na nowej drodze życia.

Stopka autorska: szukać pracy za granica – http://praca.owi.pl