Zniesienie granic wewnętrznych w Unii Europejskiej, niskie zarobki w Polsce oraz korzystny stosunek wymiany między walutami przyczyniły się do emigracji zarobkowej Polaków za granicą. Najczęściej obieranym kierunkiem przez naszych rodaków są Wielka Brytania, Holandia, Niemcy.
Wyjeżdżały i wyjeżdżają tam wciąż osoby różniące się między sobą statusem społecznym jak i wykształceniem. Początkowo były to liczebności ludzi sięgające setek tysięcy osób. Dziś liczby te oscylują w milionach. Są to zarówno uczniowie, którzy chcą zarobić nieco pieniędzy na młodzieńcze potrzeby, studenci potrzebujący funduszy na realizację swoich przyszłych, zawodowych planów, a także dorośli ludzie, pracujący już w swoim zawodzie kilka lub kilkanaście lat, sfrustrowani niskimi zarobkami w Polsce, a także chcący podnosić wciąż swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe.
Przez młodsze grupy ludzi najbardziej oblegane zawody to praca w portierni, recepcji hotelów, restauracji, barach. Część z tych ludzi po pewnym czasie wraca do kraju. Aby zwiększyć dodatkowo zawartość swojego portfela korzystają oni z możliwości jaką jest zwrot podatku za pracę za granicą. Trzeba od razu zaznaczyć, że dotyczy to tylko sytuacji, w której było się zatrudnionym legalnie.
Jak wspomniano na początku, jednym z najczęściej odwiedzanych krajów w celach zarobkowych jest Anglia. Zwrot podatku z Anglii jest możliwy wyłącznie w przypadku posiadania zaświadczenia o naszych zarobkach. Można wyróżnić ich dwa rodzaje. Pierwszym jest dokument P45, który zostaje wydany podczas zakończenia przez nas pracy, natomiast drugi to dokument P60 wydawany z końcem roku podatkowego. Jeśli nie posiadamy żadnego z tych dokumentów, istnieje jeszcze możliwość posłużenia się rozliczeniem tygodniowej wypłaty, tzw. „Payslipem”. Z kolei zwrot podatku z Holandii to konieczność posiadania wystawianej przez pracodawcę karty podatkowej, nazywanej JAAROPGAAF. Wymagane jest również posiadanie numeru BSN (polski NIP) nadanego przez tamtejszy urząd skarbowy.
Zostaw komentarz