Czy warto korzystać z usług księgowego przy rozliczeniach PIT?

Współczesne społeczeństwo nie bez powodu nazywane jest przez badaczy życia społecznego, społeczeństwem usługowym. Miarą stopnia rozwinięcia danego państwa jest przede wszystkim udział sektora usług w ogólnej gospodarce. Ludzie bardzo chętnie delegują zadania, których sami nie mogą lub nie chcą wykonywać, na inne osoby, bardziej doświadczone w tej kwestii, które również pobierają za swoją pracę stosowne wynagrodzenie. Nie inaczej jest jeśli chodzi o zawód księgowego.

Reklama

W przypadku polskiego prawa, księgowość to wyjątkowo ciężki kawałek chleba. Niestety przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie, co sprawia, że rozliczenie wszystkich składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatku dochodowego jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Księgowi, z racji że zajmują się tym na co dzień, są zdecydowanie bardziej wyspecjalizowani, a co za tym idzie, dla nich przedstawia to mniejszą trudności.

Czy w takim razie warto jest korzystać z usług księgowego przy rozliczeniach PIT?

Jeśli nie ma się jakichkolwiek zdolności matematycznych i szczytem osiągnięć jest dodawanie, pomoc księgowego może okazać się wskazana.

W przeciwnym wypadku, jeśli dodatkowo skorzysta się z dobrodziejstw współczesnej nauki i posłuży się programem komputerowym służącym do rozliczania podatków PIT, ma się gwarancję, że druk zostanie wypełniony prawidłowo i ingerencja księgowego nie jest konieczna. Dotyczy to jednak przede wszystkim osób prywatnych, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej. Ich dochody wówczas są jasno określone, nie muszą brać pod uwagę ewentualnych wynagrodzeń pracowników i tym podobnych kwestii. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku rozliczeń firmowych. Zazwyczaj większe firmy zatrudniają etatowego księgowego, który trzyma piecze nad wszystkimi kwestiami skarbowymi, w tym również nad rozliczeniem z Urzędem Skarbowym. Niewielkie firmy, których nie stać jest na stworzenie takiego etatu, zazwyczaj wybierają współpracę z księgowym na zasadzie outsorce’ingu.

Księgowy ma wówczas pod swoimi skrzydłami kilka takich firm. Przedsiębiorcy bezwzględnie powinni korzystać z usług  takich specjalistów. Samodzielnie nie byliby w stanie zachować odpowiedniego porządku w dokumentacji i wyliczyć najważniejszych składek i podatków, szczególnie jeśli z księgowością nie mają nic wspólnego. Z kolei na gniew Urzędu Skarbowego żadna osoba, czy to prywatna, czy też posiadająca własną działalność biznesową, na pewno nie chce się narażać. Właśnie dlatego w czasie okresu rozliczeniowego księgowi w całej Polsce nie mogą narzekać na brak pracy.

Poczytaj o tym, jak rozliczyć pit: http://www.money.pl/podatki/pit_2013/

 

Stopka autorska: http://www.money.pl/podatki/pit_2013/ – http://www.money.pl/podatki/pit_2013/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz