Jest wiele rozwiązań informatycznych, które powinny teoretycznie ułatwiać życie właścicielom i pracownikom hoteli. Rzeczywistość jest jednak dość skomplikowana i z tym ułatwianiem różnie bywa, dlatego zebrałem garść informacji o oprogramowaniu do hoteli.
Już na początku informuję, że wszyscy, którzy potrzebują kompletnej encyklopedii, powinni raczej skorzystać z linku w stopce, ponieważ jednak źródło tam podane jest napisane w dość skomplikowany i przydługi sposób, artykuł ten jest swego rodzaju przedmową.
Oczywiście każdy program działa w pewnym środowisku. Tutaj dominuje pogląd, że najlepiej jest zainstalować Windowsa, a jakiś program się znajdzie, ale Linux nie jest wcale gorszy, a brakujący program można… napisać. Zawsze ktoś ze społeczności linuksiarzy takie cuda potrafi. Niezależnie jednak od tego, czy kupujesz gotowy program, czy piszesz własny, musisz go dobrze zaplanować. Wszystkie gotowe programy dla hoteli korzystają z różnych modułów. Chodzi o to, aby poszczególne zadania można było wydelegować do konkretnych funkcji programu. Z jednej strony łatwiej tak program napisać, ale z drugiej, łatwiej go używać, ponieważ zawsze należy uwzględnić fakt, że różni pracownicy powinni mieć dostęp do różnych funkcji oprogramowania. Jednocześnie nie należy księgowej udostępniać modułu z recepturami restauracji, a kucharzom dawać dostępu do systemu księgowego. To, jaką rangę będą miały moduły, i czy będą mogły działać autonomicznie, zależne jest od koncepcji programistycznej, natomiast jakiś podział na „części” zawsze jest obecny.
Oprogramowanie do hotelu jest dość kosztowne. Tutaj nie ma co szukać oszczędności, bo zwykle to działanie na krótką metę. Oczywiście, że można kupić program bez modułu kasowego, ale po miesiącu lub dwóch okaże się, że to był błąd, i moduł taki trzeba będzie dokupić, a jak wiadomo, cena całości to nie to samo, co suma cen poszczególnych części – nie tylko nie zaoszczędzisz, ale jeszcze przepłacisz zupełnie bez potrzeby.
Dobrze jest, jeśli wybrane przez ciebie oprogramowanie dla hotelu może współpracować z innymi systemami. Często z różnych względów restauracja hotelowa działa na odrębnych systemach informatycznych, i to rzeczywiście w pewnych okolicznościach ma sens, jednak są też rzeczy wspólne dla hotelu i restauracji, a konkretnie baza danych o klientach. Jeśli hotel i restauracja będą korzystały ze wspólnej bazy, nie będzie problemów z rozliczeniem gościa. Dlatego też tak ważną funkcją programów komputerowych do obsługi hoteli jest możliwość współdziałania z innymi typami oprogramowania. Jeśli tej możliwości nie ma, czasem przez różnego rodzaju konwersje daje się ją osiągnąć, ale to wymaga czasu lub wiedzy i pieniędzy, natomiast wielu producentów oprogramowania zapewnia już zbieżność formatów danych również z oprogramowaniem konkurencyjnym.
Wybór odpowiedniego oprogramowania nie jest łatwy i należy przy tym korzystać również z doświadczeń innych hoteli. Czasem rozwiązanie, które z początku wcale nie jest brane pod uwagę, może mieć wiele zalet.
Stopka autorska: Jeśli czujesz, że powinieneś wiedzieć więcej o oprogramowaniu dla hoteli, zajrzyj tutaj
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!