Niektóre zapobiegają, inne wspierają rehabilitację. Stabilizatory stawów to produkty, które mogą przydać się każdemu.
Za wysokie obcasy – owszem. Źle dobrane obuwie – jak najbardziej. Forsowne uprawianie sportu – zdecydowanie. Skręcona kostka to uraz, który może przydarzyć się każdemu. Jednak w szczególności powinni na niego uważać „sportowcy”. Dla nich produkowane są stabilizatory, dzięki którym mogą wspomóc leczenie i przyspieszyć powrót do aktywności fizycznej. Oczywiście – powinny być dobrane do rodzaju kontuzji.
Stabilizator stawu skokowego
Lekarze, którzy zajmują się urazami sportowców zalecają ten rodzaj stabilizatora wtedy, kiedy dochodzi do urazu stawu skokowego i stopy. Te pojawiają się zwykle jako konsekwencja skręcenia. Stabilizator stawu skokowego zakładany jest po zdjęciu gipsu. Jest częścią rehabilitacji pourazowej.
Z czego składa się to „urządzenie”? Przede wszystkim z nylonowych, usztywnionych taśm unieruchamiających piętę. Może się zdarzyć, że stabilizator stawu skokowego będzie elastyczny, jednak najczęściej pod pojęciem tym rozumiany jest stabilizator sztywny.
Dobrej jakości stabilizator stawu skokowego powinien być wykonany z lekkiej i jednocześnie wytrzymałej tkaniny. Takiej, która oddycha i nie pozwala, żeby wilgoć gromadziła się w środku.
Stabilizator łokcia tenisisty
Wbrew pozorom nie jest to schorzenie typowe dla graczy w tenisa. Cierpi na nią jedynie 10 proc. uprawiających tę dyscyplinę. Skąd więc nazwa? Od ruchów, które ją powodują: wprost i zgięcie. Niezależnie od przyczyn urazu, lekarze mogą zalecić unieruchomienie stawu.
W takim wypadku przyda się stabilizator łokcia. Powinien być wykonany z mocnego, elastycznego materiału. Jego główną rolą jest złagodzić ból związany z przeciążeniami stawu.
Stabilizator stawu kolanowego
Uszkodzenia stawu kolanowego stanowią nawet jedną czwartą wszystkich uszkodzeń ciała. Narty, biegi, sporty walki – wszystkie mogą wpływać na pojawienie się tego urazu. Jeśli już się przydarzy, problemy mogą dotyczyć uszkodzeń łękotek, więzadeł i rzepki. Co zrobić, żeby sobie z tym poradzić?
Środkiem profilaktycznym może być stabilizator stawu kolanowego .Powinien być wykonany z elastycznego i przewiewnego materiału, gwarantując kompresję, dodatkową stabilizację i odciążenie stawu.
Opaska na rzepkę kolanową
Urazy kolana mogą oznaczać uszkodzenie rzepki. Są jednak sposoby na zapobieżenie tego rodzaju problemom. Na przykład stosowanie opaski na rzepkę.
Tego rodzaju opaska zapewnia właściwy nacisk podtrzymujący rzepkę tam, gdzie powinna być. Powinna być wyposażona w regulację, która umożliwiłaby dopasowanie ucisku do sytuacji, w której jest użytkownik.
Akcesoriów, które wspomagają rehabilitację po urazie albo zapobieganie uszkodzeniom ciała jest sporo. Trudno jednak oczekiwać, że każdy uprawiający sport będzie nosił je na każdym stawie. Dlatego przed kupnem najlepiej spróbować poznać mocne i słabe strony swojego organizmu.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!