Każdego roku pracodawcy, pracownicy, czy osoby, które uzyskały przychody z wielu innych źródeł, na przykład w postaci darowizny, spadku, zbycia nieruchomości itp., zobowiązane są do szczegółowego rozliczenia się z urzędem skarbowym, pod który podlegają. W tym celu muszą oni wykorzystać odpowiedni formularz, pozwalający im na przedstawienie swojej sytuacji finansowej w ostatnim roku kalendarzowym. Jaki dokument wybrać?
To pytanie może i na pewno pojawia się dość często. W końcu nie wszyscy podatnicy posiadają sporą wiedzę z zakresu finansów. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z profesjonalnych usług księgowych lub uzyskać więcej informacji, które pozwolą na wypełnienie wniosku bez jakichkolwiek trudności.
Najczęściej wybieranym dokumentem jest PIT-37, który został stworzony z myślą o osobach zatrudnionych w oparciu o wszelkiego rodzaju umowy, w tym między innymi umowę o pracę, dzieło czy zliczenie. Dzięki niemu mogą one bez problemów przedstawić wszystkie dochody z ostatniego roku kalendarzowego.
Do osób odpowiedzialnych za prowadzenie własnej działalności gospodarczej skierowany jest natomiast formularz określany jako PIT-36. Zadaniem podatników, będących jednocześnie właścicielami firm, jest przedstawienie dochodów uzyskanych dzięki ich posiadaniu. Co więcej, z tego rozliczenia powinny skorzystać także osoby, które mogą odliczyć sobie podatki od przychodów uzyskanych poza granicami naszego kraju.
Rozliczeniem PIT-38 powinny zainteresować się podatnicy, którzy podczas ostatniego roku podatkowego uzyskali dochody w ramach zbycia papierów wartościowych czy chociażby udziału w spółkach.
Osoby, które sprzedały jakąkolwiek swoją nieruchomość, powinny w urzędzie skarbowym złożyć dokument PIT-39. Dzięki wszystkim branym pod uwagę aspektom mogą one w ten sposób przedstawić swoje przychody oraz wartość opodatkowania, które wzięto pod uwagę podczas dokonywania odpowiednich transakcji.
Wybór odpowiedniego formularza w przypadku składania zeznania podatkowego za ostatni rok kalendarzowy do określonego urzędu skarbowego to sprawa bardzo ważna, wręcz pierwszorzędna. Nieprawidłowa deklaracja wymusi ponowne złożenie wniosku, na co podatnik często nie będzie już miał zbyt wiele czasu i, co najgorsze, będzie musiał jeszcze raz przejść przez proces wypełniania dokumentu. Dodatkowo, czasem będzie trzeba wyrazić tzw. czynny żal wobec należnego urzędu skarbowego.
Stopka autorska: PIT-37 – http://www.money.pl/podatki/pit_2013/formularze-i-broszury/pit-37/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!