Czy warto korzystać z programów do PIT?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak maksymalnie bezstresowo rozliczyć się z Urzędem Skarbowym coraz częściej myślą nie o wizycie w biurze rachunkowym, ale o skorzystaniu ze specjalistycznego oprogramowania. Różnego rodzaju programy komputerowe, o których mówi się, że są sprawdzone i niezawodne, już od przynajmniej kilku lat podbijają serca podatników, wiele zaś wskazuje na to, że w tym roku ich popularność będzie tak duża, jak jeszcze nigdy wcześniej.

Reklama

Czy zatem powinniśmy porzucić dotychczasowe obawy i zainteresować się nimi?

Za opcją taką opowiadają się nie tylko twórcy wspomnianego oprogramowania. Okazuje się, że program do PIT spotyka się z życzliwym przyjęciem również wśród ekonomistów, jego przeciwnikami nie są przy tym również sami pracownicy biura rachunkowego. Przegląd jego zalet zazwyczaj rozpoczyna się od wygody i rzeczywiście, trudno o rozwiązanie w większym stopniu dostosowane do potrzeb osoby rozliczającej się z US. Oprogramowanie zajmuje niewiele miejsca, można pobrać je w zaledwie kilka sekund, a do tego jest ono rozwiązaniem bezpłatnym, nie trzeba więc obawiać się o zagadnienia związane z własnością intelektualną. Nie można nie docenić i tego, że korzystać z programu możemy dokładnie wtedy, gdy mamy na to ochotę, a nie wówczas, gdy zmuszają nas do tego okoliczności. Owszem, pobranie programu zazwyczaj wymaga dostępu do wirtualnej sieci (choć oprogramowanie można też nabyć kupując prasę codzienną i periodyki ekonomiczne), samo skorzystanie z jego możliwości jest jednak możliwe nawet wówczas, gdy nie jesteśmy online.

Do pewnego momentu można było zarzucać programom do PIT pewne ograniczenia, korzystanie z nich było bowiem opłacalne przede wszystkim wówczas, gdy nasze stosunki z Urzędem Skarbowym były czytelne, a my sami nie mieliśmy żadnych wątpliwości, co do tego, w jaki sposób je regulować. Dziś jednak okazuje się, że twórcy oprogramowania przychodzą z pomocą również tym osobom, które czerpią zyski z kilku źródeł, korzystają z odpisów i muszą niekiedy bardzo się postarać, jeśli chcą  we właściwy sposób wypełnić zeznanie podatkowe. W większości przypadków mówimy przy tym o rozwiązaniach wolnych od błędów merytorycznych i wielokrotnie sprawdzanych, co również powinno zachęcać do korzystania ze stwarzanych przez nie możliwości. Kto wie, może w tym roku rozliczenie z US przestanie jawić nam się jako wyzwanie groźne i wymagające?

Stopka autorska: program do PIT – http://www.money.pl/podatki/pit_2013/oblicz/program-do-rozliczania-pitow/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz