Na sukces wdrożenia systemów informatycznych składa się kilka czynników, ale przede wszystkim najważniejsza odpowiedzialność spoczywa komunikacji.
Aby wdrożenie miało szansę powodzenia musi spełnić kilka warunków. Warto zauważyć, że nie wszystkie wdrożenia zintegrowanych systemów do wspomagania kończą się sukcesem. Procent wszystkich udanych wdrożeń to 73%. A więc nie jest to wcale tak duża liczba procentowa w porównaniu z kosztami oraz czasem potrzebnym na implementację systemu.
Podjęcie decyzji o wdrożeniu oprogramowania ERP to pierwszy etap na długiej drodze. Zazwyczaj decyzja tak podejmowana jest w gronie najważniejszych osób w przedsiębiorstwie, nigdy nie jest to decyzja jednej osoby. Wybór właściwego oprogramowania to pierwszy poważny dylemat. Znacząco pomaga w dokonaniu właściwego wyboru prezentacja systemu przez dostawcę. Jeśli w prezentacji tej nie do końca wiesz co tak właściwie da Ci ten system to zdecydowanie odradzam wybór właśnie tego producenta. Podczas prezentacji musisz być przekonany, że firma oferująca system ERP wie czego tak naprawdę nasze przedsiębiorstwo potrzebuje, jak powinna wyglądać produkcja ze wszystkimi etapami.
Na tym etapie należy się również określić jakie obszary działalności naszej firmy mają być obsługiwane przez nowo wdrożony program informatyczny. Albo zdecydujemy się na wybranie kluczowych obszarów, albo decydujemy się na ogarnięcie całej firmy nowym systemem. Zdecydowanie polecam implementacje systemu ERP dla całego przedsiębiorstwa. Dzięki elektronicznemu przepływu informacji mamy dostęp do całej infrastruktury, wszystkich procesów, a nie tylko do kluczowych. Efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem ma miejsce wyłącznie wtedy, gdy każdy obszar objęty jest jednym z modułów systemu ERP.
Oczywiście względy finansowe nieraz nie pozwala na zakup całego systemu, dlatego część firm decyduje się na wybranie wyłącznie kluczowych modułów. Oczywiście w zależności od charakteru firmy może się to okazać również bardzo dobrym rozwiązaniem za niższą cenę.
Po dokonaniu wyboru zaczyna się żmudna praca dostawców systemu na analizowanie i dostosowanie własnych rozwiązań do potrzeb naszej firmy. Ważne aby system miał możliwość indywidualnej adaptacji do naszych potrzeb. Okres ten jest długi pracowity dla dostawcy, ale niezwykle istotny. Kolejnym etapem jest samo wdrożenie i szkolenie pracowników. Właściwe korzystanie z systemu jest tak samo ważne jak zakup całego systemu. Aby firma czerpała korzyści z wszystkich możliwości systemu konieczne jest dokładne szkolenie pracowników.
Wykorzystanie potencjały zarówno firmy jak i oprogramowania to główny powód zdecydowania się na system wspomagania pracy w przedsiębiorstwie.
Koszty zakupu, wdrożenie i dostosowania przedsiębiorstwa do nowego sposobu pracy i zarządzania nie są tanie, jednak z czasem koszty się zwrócą, a korzyści z pracy będą nieustannie płynęły wraz z produkcją.
Stopka autorska: firma oferująca system ERP – http://erp.rekord.com.pl/system-erp
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!