Budowa przewagi konkurencyjnej

Coraz częściej firmy produkcyjne pochylają się nad długoletnią strategią firmy. Na przestrzeni ostatniej dekady, obecnych czasów i tego co nas czeka, można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że mamy idealne czasy na wybicie się przedsiębiorstwa. Co to ma znaczyć? Przede wszystkim na implementację gotowych rozwiązań IT, poszukanie nowych rynków zbytu, odpowiedni marketing, zatrudnienie odpowiedniej kadry pracowniczej.

Reklama

W dobie szeroko rozwiniętych technologii IT żaden z wyżej wymienionych punktów nie jest problemem, lecz bramą, drogowskazem to zbudowania przewagi konkurencyjnej.

Branża produkcyjna, a więc firmy, które nie inwestowały w nowe rozwiązania IT, takie jak np. systemy ERP, czy MRP sporo straciły i zostały za konkurencją. Jednak nie jest jeszcze wszystko stracone dla takich firm. Można nawet zaryzykować, że są w najlepszym z możliwych punktów.

Po pierwsze systemy klasy ERP pojawiły się w latach 70, gdzie prekursorem był niemiecki dostawca – firma SAP. Od tego czasu i polscy dostawcy systemów do zarządzania zajęli się produkcją takich systemów. Kolejno na rynku pojawiały się nowe produkty nowych dostawców. Wiele z tych programów nie była dobrze przemyślana i implementacja takich rozwiązań usprawniła co prawda zarządzanie fabryką, ale nie była nastawiona na rozwój, nie integrowała się z innymi programami biznesowymi, nie obejmowała nowo powstających obszarów przedsiębiorstwa.

Tak jak obecnie mamy rozwinięty internet i dostęp do jego zasobów to oczywiście nie było a będzie jeszcze większy. Dostęp do nowych rynków, poszukanie nowych klientów, jeszcze nie było takie łatwe. Internet daje nieograniczone możliwości zawierania nowych kontaktów, zawierania nowych kontraktów, natychmiastową płynność finansową. W segmencie pozyskiwania nowych rynków internet jest numerem jeden i przez długie lata na pewno będzie.

Również w kwestiach reklamy i marketingu internet jest numerem jeden. Akcje mailingowe, newslettery, banery, landing page, wirtualne prezentacje, webinaria, kursy e-lerningowe, wszytko to daje możliwość promocji własnych rozwiązań i zachęcić klienta do zakupu systemu, lub usług.

W sprawie pozyskiwania odpowiednich pracowników również na pierwszy plan wychodzi internet. Wiele portali społecznościowych (nie tylko facebook), posiada profile nastawione na prezentacje osób, bod względem kompetencji, umiejętności, portfolio, oraz doświadczenia.

Poskładanie tych elementów w całość, dobrze zaplanowane prze kompetentne osoby w firmie i przede wszystkim wdrożenie tych rozwiązań musi dać pozytywne efekty dla całej firmy.

Stopka autorska: Nowoczesne zarządzanie zasobami – http://vat7.com.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz