Jak układać dietę dla sportowca?

Dietę najczęściej kojarzymy z odchudzaniem i nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ważne jest przygotowanie optymalnego programu dietetycznego, aby osiągnąć sukces. Jak wobec tego układa się diety dla sportowców?

Reklama

Osoby aktywne fizycznie potrzebują więcej kalorii niż te, które mają siedzący tryb życia i nie ćwiczą zbyt często. Wielu z nas myśli, że jeżeli uprawia się sporty, to można pozwolić sobie na brak diety, ponieważ kalorie będzie można wtedy spalić łatwiej, niemniej jednak warto pamiętać o tym, że zła dieta także może doprowadzić do pogorszenia się wyników i stanu zdrowia sportowca.

Co musi znaleźć się w diecie sportowca?

Przede wszystkim dieta ta powinna bazować na produktach zdrowych, sezonowych, najlepiej jak najmniej przetworzonych. Należy ograniczyć fast-foody, słodycze, słodkie napoje gazowane oraz innego rodzaju artykuły mające dużo kalorii. Ważna jest też zmiana sposobu przygotowywania posiłków, na przykład nie powinno się ich smażyć czy za długo gotować w wodzie, co powoduje wypłukiwanie witamin i minerałów.

Dieta sportowca powinna bazować na dużej ilości owoców i warzyw, pełnowartościowych produktach pełnoziarnistych i białku roślinnym i zwierzęcym, ale także możliwe jest prowadzenie diety wegetariańskiej. Wielu sportowców wspomaga się też specjalnymi odżywkami i suplementami diety.

Oczywiście, dieta powinna być też bardziej kaloryczna, gdyż sportowiec spala więcej kalorii podczas treningu. Przykładowo wtedy, gdy ćwiczy się dwa lub trzy razy w tygodniu, kalorie n dzień powinny mieścić się w przedziale 2100-3500. Trudno wskazać jednoznacznie, gdyż wszystko zależne jest od dyscypliny sporty i intensywności treningów, dlatego sportowcy najczęściej wybierają się do profesjonalnych dietetyków.

Jedz zdrowo wraz z Guiltfree.pl!

Jeżeli szukasz zdrowych i pysznych produktów, wybierz sklep Guiltfree.pl, który oferuje szeroką gamę artykułów dietetycznych. W Guiltfree.pl kupisz wyłącznie sprawdzone artykuły, które otrzymasz szybko wprost do domu. Zapraszamy na zakupy!

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz