Sprzedaż wierzytelności

Osoby lub firmy, które przez stosunkowo długi czas nie są w stanie odzyskać należności od dłużnika mają dwie możliwości działania: oddanie sprawy do sądu (jednakże postępowanie sądowe jest czasochłonne oraz kosztowne) lub sprzedanie wierzytelności firmie windykacyjnej. Drugie rozwiązanie cieszy się zdecydowanie większą popularnością, gdyż na rynku nie brakuje firm windykacyjnych prowadzących skup wierzytelności Warszawa, jednakże przed sprzedażą zadłużenia należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Reklama

Ważne informacje

Każdy kto decyduje się na sprzedaż wierzytelności powinien zwrócić pamiętać o tym, by podpisać stosowną umowę. Dzięki cesji dług jest przeniesiony na inną osobę, zwykle firmę windykacyjną (niejedna firma windykacyjna w Warszawie regularnie skupuje nieuregulowane zadłużenia). Rzecz jasna osoba sprzedająca wierzytelność otrzymuje określoną w umowie sumę, jednakże musi liczyć się z tym, że będzie ona niższa niż realne zadłużenie. Decydując się na sprzedaż wierzytelności warto pamiętać o tym, iż można to zrobić nie tylko bez zgody, ale także bez wiedzy dłużnika, choć w momencie przeniesienia własności należy poinformować zadłużoną osobę lub firmę o zmianie wierzyciela (można to zrobić przy pomocy poczty elektronicznej, lub wysyłając list polecony). Co ważne osoba decydująca się na sprzedanie wierzytelności może zagwarantować sobie, że nie poniesie żadnych kosztów w przypadku, gdy dłużnik okaże się niewypłacalny, aby jednak tak się stało w umowie musi pojawić się stosowny zapis.

Komu sprzedać wierzytelność

Poszukując nabywcy długu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to czy firma zainteresowana wykupieniem długu jest rzetelna. Warto zapoznać się z opiniami na jej temat, które nietrudno znaleźć chociażby na forach internetowych. Przed sprzedażą zadłużenia dobrze przygotować całą dokumentację z nim związaną – takie działanie często przyspiesza znalezienie nabywcy długu. Opłaca się negocjować cenę, choć należy pamiętać także o tym, by jej nie zawyżać, może to bowiem sprawić, że żadna firma windykacyjna nie zechce się zdecydować na zakup wierzytelności.  

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz