Jak urządzić biuro, aby podnieść wydajność pracowników

Wchodzisz do swojego biura i zastanawiasz się nad tym, czy jest funkcjonalne, urządzone z głową i twoi pracownicy mogą w nim wydajnie pracować. Odpowiednio dobrane kolory, rozsądne urządzenie przestrzeni i dopasowanie oświetlenia może sprawić, że twoi podwładni będą bardziej kreatywni oraz będą w stanie dać z siebie więcej. Jeśli zastanawiasz się, czy wystrój wnętrz ma naprawdę takie znaczenie na ludzką psychikę, nasz tekst powinien cię zainteresować.

Reklama

Wyposażenie biura

W biurze powinny znajdować się przede wszystkim wygodne i funkcjonalne meble, które zapewnią wygodę i możliwości pracy wszystkim podwładnym. Niekiedy dobrym pomysłem jest wybranie systemów modułowych do biur, dzięki którym zyska ono jeden, spójny wygląd. Jeśli urządzasz nowoczesne biuro warto spojrzeć z uwagą w stronę szklanych mebli. Nawet jeśli nie będą dobrym rozwiązaniem dla każdego pracownika, można zamówić biurko ze szklanym blatem dla osób najwyższej rangi, aby pokazać w ten sposób ich status. Istnieją sprawdzone sposoby ustawiania stanowisk pracy, aby pracownicy mieli ze sobą dobry kontakt przy jednoczesnych zachowaniu przestrzeni do poruszania się po biurze, warto poszukać takich rozwiązań nawet w Internecie.

 

Otwarta przestrzeń

Przestrzeń to nie tylko odpowiednio dobrane biurka, szafki czy krzesła. Problem pojawia się już na etapie aranżacji, gdyż niekiedy mamy w zanadrzu mniejszą przestrzeń niż byłaby odpowiednia do danej liczby pracowników. Warto pamiętać o tym, że zachowanie otwartych przestrzeni wzmacnia kreatywność pracowników. Dlatego jeśli masz do dyspozycji dużą przestrzeń biurową staraj się jej nie zamykać, ale na wzór sąsiadów zza zachodniej granicy wprowadź szklane ściany czy tafle szkła oddzielające dane stanowiska. Szkło otwiera i doświetla przestrzeń dając jednocześnie powiew nowoczesności i elegancji.

Zupełne rezygnowanie z podziału przestrzeni nie jest dobre, gdyż każdy pracownik potrzebuje względnej ciszy, aby móc w skupieniu pracować i nie borykać się z problemami z koncentracją. Dobrym pomysłem jest wydzielenie osobnej strefy na różnego rodzaju urządzenia, zwłaszcza jeśli w biurze jest ich kilka, aby ich praca nie zakłócała spokoju.

Przestrzeń do zadań specjalnych

Jeśli posiadasz dodatkową przestrzeń w biurze, warto nie tylko wydzielić pokój socjalny, ale pomyśleć również o specjalnym pokoju przeznaczonym do spotkań albo nawet pokoju gier. Badania pokazują, że ludzie są najbardziej kreatywni wtedy, gdy w trakcie pracy spotykają się wspólnie na koleżeńskiej wymianie zdań, rozmawiając na temat doświadczeń, pomysłów, odkrywając nowe, ciekawe rozwiązania.

Kolory wpływają na nastrój

Poza tymi aspektami warto zwrócić uwagę na kolorystykę panującą w przestrzeni biurowej. Najlepiej oddziałują na pracowników kolory beżowe, pastelowe, które działają rozwijająco i uspokajająco. Wykazano również, że osoby pracujące analitycznie są najbardziej wydajne pracując w pomieszczeniach pomalowanych na kolor czerwony. Nie należy malować wszystkich ścian tą samą farbą, ponieważ wykazano, że wpływa to na monotonność odczuwaną przez pracowników. Możemy wybrać natomiast jeden odcień do pokoi biurowych, stosując inny, mocniejszy, w korytarzach czy w pokoju socjalnym.

Odpowiednie oświetlenie

Warto nie lekceważyć tak ważnej kwestii jaką jest prawidłowe oświetlenie. Im większe szklane okna tym lepiej, gdyż światło poprawia samopoczucie i nastrój. Przestrzeń doświetlimy stosując możliwie maksymalną ilość szklanych elementów, które nie będą blokowały naturalnego światła. Jeśli nie dysponujemy dobrą architekturą, musimy wyposażyć biuro w dobre oświetlenie górne oraz biurkowe, aby pracownicy nie cierpieli na problemy związane ze wzrokiem.

Podsumowując
Wiele osób zapomina o tym, że wystrój wnętrza to nie tylko piękny wygląd biura i wizytówka firmy, ale również sposób na dodatkową motywację pracowników. Odpowiednio dopasowana przestrzeń pozwoli na wyzwolenie kreatywności, uspokojenie skołatanych myśli czy swobodną wymianę poglądów. Warto przemyśleć kąt naszej działalności i dopasować biuro pod oczekiwania naszych klientów i połączyć tę wizję z ergonomią pracy oraz dbałością o naszych pracowników. Pamiętajmy o tym, że nowoczesne wnętrza są przede wszystkim jasne, doświetlone i pełne szklanych elementów, które otwierają przestrzeń na nowe pomysły, lepszą wydajność i brak monotonii.

Jeśli szukają Państwo szklanych mebli, szkła na wymiar, paneli szklanych oraz innych elementów potrzebnych podczas projektowania przestrzeni biura zapraszamy na naszą stronę www.swiatszkla.com.pl

 

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz