Jak wybrać zaprawę murarską do budowy domu?

Do budowy domu zaprawa jest konieczna. Zaprawę potrzebujemy do postawienia murów, nałożenia tynków, wylania posadzek, itd. Jednak zaprawa zaprawie nierówna.

Reklama

Rodzaj zaprawy w dużej mierze zależy od jej przeznaczenia. Inna będzie do tynków zewnętrznych, inna do wewnętrznych. Prawie wszystkie projekty domów dostępne są w technologii murowanej, gdzie budulcem jest ceramika tradycyjna lub bloczki betonowe, co również należy wziąć pod uwagę przy wyborze zaprawy.

Każda zaprawa składa się z cementu, piasku, wapna i wody. Jednak różne proporcje poszczególnych składników sprawiają, że zaprawa będzie twarda lub krucha. Podstawą zaprawy jest cement, to on wiąże wszystkie składniki i sprawia, że nasz dom pod wpływem wiatru i deszczu i innych niekorzystnych czynników, się nie rozpada. Dla laika cement to popielaty sypki proszek. Jednak co to takiego jest? Przy zakupie tego materiału budowlanego spotkamy się z klasyfikacją różną klasyfikacją. Najbardziej znany to cement portlandzki oznaczany jako CEM I. Ten rodzaj cementu składa się z klinkieru cementowego i gipsu. Z kolei klinkier cementowy otrzymuje się w procesie wypalania związków krzemu, glinu, wapnia, węgla oraz magnezu. Związki te, najpierw zostają zmielone, a następnie przy zachowaniu odpowiednich proporcji, wypala się w temperaturze 1450ºC. Do klinkieru dodaje się gips i w zależności od proporcji cement portlandzki schnie szybciej lub wolniej, jest również odporny na działanie wysokich lub niskich temperatur. Po wypaleniu materiał jest mielony na drobny proszek, który kupujemy w sklepach budowlanych.

Przy zakupie cementu należy zwrócić na jego właściwości, bowiem to od nich będzie zależała jakość naszego domu. Zaprawa do stawiania murów nie powinna być twardsza (po wyschnięciu) do materiału z którego budujemy dom. Chodzi o to, że materiał budulcowy (cegła, pustaki, itp.) pod wpływem wysokich i niskich temperatur rozszerzają się i kurczą. Zbyt twarde spoiwo wiążące (zaprawa) mogłaby ten proces zakłócić i doprowadzić do pęknięć i w konsekwencji osłabić konstrukcję budynku. Ten sam proces zachodzi w przypadku pokrycia ściany tynkiem zewnętrznym i wewnętrznym.

Z kolei posadzka, zwłaszcza ta po której będziemy chodzić (np. w piwnicy, garażu) musi być odporna na ścieranie, więc do jej wykonania należy użyć cementu i większej twardości. Elementy zewnętrzne domu (schody, balkon, itp.) należy wykonać z cementu odpornego na niskie temperatury.

Poza cementem portlandzkim w budownictwie jednorodzinnym stosuje się również cement glinowy. Jest to mieszanka boksytu i wapienia, które najpierw są mielone, następnie topione w wysokiej temperaturze i ponownie mielone na proszek. Ten rodzaj cementu jest odporny na działanie niskich temperatur, dlatego zaprawę z jego zawartością można nakładać nawet w minusowych temperaturach (do -10ºC).

Wszystkie te czynniki musimy uwzględnić przy zakupie cementu. Jednak cement to tylko popielaty proszek, aby spełnił swoją rolę potrzebuje wody, piasku i wapna. Składu chemicznego i biologicznego wody nie musimy sprawdzać, ale należy wyważyć ilość wlanego do zaprawy płynu, aby ta nie była zbyt gęsta ani zbyt luźna. W pierwszym przypadku zbyt szybko wyschnie, a w drugim dobrze się nie zwiąże. Piasek dodawany do cementu ma za zadanie nieco osłabić jego twardość, która w określonych warunkach jest niewskazana. Jeżeli nasz dom budujemy z cegły to zaprawa spajająca go nie może być od cegły twardsza, więc wskazane jest aby do takiej zaprawy dodać nieco więcej piasku. Budowa muru zajmie nam trochę czasu, dlatego do tego celu nie używać cementu szybkoschnącego.

Nieco inaczej należy wykonać zaprawę przeznaczoną do posadzki, jeżeli posadzkę zamierzamy przykryć materiałem wierzchnim to do jej wykonania nie musimy używać twardego cementu, w przeciwnym przypadku jest to konieczne. Ważnym składnikiem zaprawy jest również wapno. Ten minerał charakteryzuje się doskonałą higroskopijnością (wchłania wodę). Dlatego w większej ilości poleca się go do zapraw tynkowych w pomieszczeniach gdzie będzie nadmiar pary wodnej i wilgoci – kuchnia, łazienka i pralnia. Poza tym wapno to miękki materiał, prze to wzrasta elastyczność naszej zaprawy, więc cegła, pustaki i każdy inny materiał będzie mógł swobodnie pracować, nie narażając ścian naszego domu na pęknięcia i osłabienia.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz