Jak usprawnić zarządzanie projektami?

Osoby zainteresowane profesjonalnym zarządzaniem projektami zdają sobie sprawę z tego, że cel ten może być realizowany na przynajmniej kilka sposobów. Sposoby te nazywane są metodykami, a ich znajomość pomaga nie tylko na usprawnienie poszczególnych procesów, ale również na oszczędzanie czasu i pieniędzy.

Skąd czerpać wiedzę?

Istnieje przynajmniej kilka źródeł informacji na temat sposobów, za pomocą których można profesjonalnie zarządzać projektami. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Internet, gdzie powstają specjalne szkoły poświęcone Prince2 lub AgilePM, osoby, które nie mają zbyt dużego zaufania do wiedzy pochodzącej z tego źródła mogą jednak odetchnąć z ulgą. Informacje na temat najbardziej skutecznych metodyk zarządzania projektami można zdobywać także odwołując się do prasy branżowej i fachowej literatury, coraz modniejsze są przy tym również szkolenia pozwalające nie tylko na uzupełnianie wiedzy teoretycznej, ale i na zdobywanie umiejętności praktycznych.

Dlaczego warto zainteresować się metodykami zarządzania projektami?

Osoby, które zadają sobie pytanie o zasadność zgłębiania metodyk zarządzania projektami, nie powinny mieć problemów z udzieleniem na nie odpowiedzi. Na pierwszy plan wysuwa się oszczędność czasu, realizując wyznaczone sobie zadania można bowiem korzystać z rozwiązań już opracowanych, a tym samym wolnych od błędów. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że mądrze wybrana metodyka jest w stanie pomóc nam w usprawnieniu poszczególnych procesów. Na wolnym rynku czas ma wcale nie mniejsze znaczenie niż jakość, jeśli więc liczymy na pokonanie konkurencji, nie możemy pozwalać sobie na jakiekolwiek opóźnienia.

Metodyka AgilePM i jej specyfika

AgilePM, czy też Agile Project Management, jak brzmi jej pełna nazwa, to metodyka, na którą warto zwrócić uwagę z przynajmniej kilku powodów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że mamy w jej przypadku do czynienia z rozwiązaniem, które jest wykorzystywane już od ponad dwudziestu lat, jeśli więc nie lubimy niepotrzebnego ryzyka, właśnie znaleźliśmy propozycję bliską ideałowi. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które koncentruje się na potrzebach klienta nie tylko pozwalając na ich zrozumienie, ale i realizację. Mówimy zatem o rozwiązaniu promującym aktywną współpracę i efektywne działania potwierdzającym, że komunikacja między klientem i zespołem wytwórczym może stać na wysokim poziomie.

Specyfika metodyki Prince2

Prince2 to, z kolei, metodyka zarządzania projektami oparta na produktach. Jej nazwa jest skrótem pochodzącym od pierwszych liter słów Projects In Controlled Environments, a za jedną z jej największych zalet uważa się możliwość wykorzystywania jej bez względu na to, jaka jest wielkość realizowanych przez nas projektów. Prince2 docenia się przede wszystkim dlatego, że skraca czas realizowanego zadania, nie bez znaczenia jest jednak i to, że pozwala na wprowadzenie zmian dzięki zrozumieniu, dlaczego i na jakich etapach projekty najczęściej kończą się niepowodzeniem.

Więcej informacji na temat metodyk zarządzania projektami oraz szkoleń znaleźć można na witrynie firmy INPROGRESS

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz