Jak walczyć o odszkodowanie w razie zgubionego bagażu?

Zagubienie bagażu zdarza się dość często i nikt z nas nie chciałby stać się tą osobą, której bagaż nie został dostarczony do celu. Wówczas, gdy tak się zdarzyło, można jednak dochodzić swoich praw. Jak postępować w razie zagubionego bagażu?

Reklama

Przede wszystkim wtedy, gdy nie znalazło się swojego bagażu na lotnisku, trzeba od razu skontaktować się z jego obsługą w celu zgłoszenia tego zdarzenia. Nierzadko okazuje się, że bagaż można zlokalizować, dlatego też po jakimś czasie zostaje on dostarczony do podróżującego, na przykład przez firmę kurierską. Gdy jednak po kilku tygodniach nie otrzymuje się żadnych informacji, w takiej sytuacji można wnioskować o odszkodowanie, ale nie jest to jedyna sytuacja, gdy jest to możliwe.

Odszkodowanie za bagaż można otrzymać wtedy, gdy zostanie on zagubiony, zniszczonym czy też nie zostanie on dostarczony do pasażera na czas. Wysokość odszkodowania wynosi maksymalnie 1000 jednostek SDR (Special Drawing Rights), co aktualnie stanowi około 1100 euro w zależności od kursu. W sytuacji, gdy nie jest możliwe udowodnienie wartości rzeczy znajdujących się w bagażu, wtedy pasażerowi przysługuje możliwość ubiegania się o odszkodowanie w wysokości 17 SDR za każdy kilogram bagażu.

Warto wspomnieć o tym, że często linie lotnicze w swoich regulaminach wyłączają swoją odpowiedzialność wtedy, gdy w bagażu rejestrowanym znajdują się cenne rzeczy, na przykład sprzęt elektroniczny, sportowy, biżuteria, gotówka. Trzeba pamiętać, aby te przedmioty znalazły się w bagażu podręcznym.

Warto również pamiętać o tym, że istnieje możliwość wykupienia specjalnych polis ubezpieczeniowych, które chronią podróżującego w sytuacji, gdy jego bagaż zostanie zagubiony. Wtedy może on otrzymać dodatkowe pieniądze za zagubione mieni. Teraz takie polisy turystyczne można zakupić także przez internet, na przykład na stronie BM.pl. Razem z nią można szybko zapoznać się z różnymi ofertami i następnie od razu załatwić formalności on-line, zatem zakupienie ubezpieczenia z BM.pl jest szybkie, łatwe i wygodne.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz