Rodzaje szafek basenowych. Krótki przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Bez szafek basenowych nie może się dziś obyć żadna dobra pływalnia. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz funkcjonalniejszych rozwiązań. Jakie typy szafek możemy spotkać w basenowej przebieralni? Poniżej prezentujemy najpopularniejsze przykłady, w oparciu o najważniejsze kryteria konstrukcyjno-użytkowe.

Reklama

Podział ze względu na materiał wykonania

Do produkcji szafek służą przede wszystkim metale i tworzywa sztuczne. Proporcje ich wykorzystania mają wbrew pozorom dość duże znaczenie. Często widywanymi modelami są szafki całkowicie metalowe – wykonywane z kilkumilimetrowej blachy, malowanej farbą proszkową. Podstawowym problemem tego typu konstrukcji jest dość duża podatność na korozję (wbrew zapewnieniom producentów). Szafki te łatwo również sforsować, z uwagi na cienką, ulegającą odkształceniom powierzchnię drzwi.

W obliczu powyższego, nie może dziwić stopniowy zwrot w kierunku innych modeli szafek – wykonanych z wysokiej jakości płyt HPL i aluminiowego stelaża. Laminat HPL uchodzi za jeden z najtrwalszych materiałów meblarskich. To wodoodporne tworzywo nie tylko nie podlega korozji, ale też jest odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Większość producentów – takich jak firma Sanipol – szybko dostrzegła zalety laminatu, wdrażając go w systemach ścian działowych, m.in. kabinach sanitarnych i przebieralniach.

Podział ze względu na kształt i formę

Podstawowym rodzajem szafki basenowej jest czworokątny pionowy ,,słupek”. Model ten oznacza się umownie symbolem S1. To typowa szafka ubraniowa, w której przechowamy też inne przedmioty. Drugim, często spotykanym rozwiązaniem, są szafki typu ,,L”. Komory w tym kształcie umożliwiają efektywne zagospodarowanie pomieszczeń o mniejszej powierzchni, poprzez utworzenie nawet dwa razy większej liczy schowków (dwie zwrócone do siebie ,,elki” mogą tworzyć jeden słupek).

Oczywiście S1 i L to nie jedyne typy szafek, z którymi mamy do czynienia. Nieco rzadziej spotkamy mniejsze modele S2 (są to przeważnie dzielone na pół słupki S1) oraz szafki S5 (pełniące formę skrytek i schowków, np. na buty). Tego typu konstrukcje najłatwiej dostrzec poza basenem – w zwyczajnych szatniach, pomieszczeniach zakładów pracy czy szkolnych przebieralniach.

Podział ze względu na typ zabezpieczeń

Szafki basenowe mają za zadanie przechowywać mienie, ale również je chronić. Ten drugi aspekt jest szczególnie podkreślany przez producentów. Na rynku znajdziemy coraz więcej szafek elektronicznych, wyposażonych w mechanizmy chipowe. Konstrukcje te są niezwykle nowoczesne, jednak mają swoje wady. Przede wszystkim ulegają awariom, uniemożliwiając otworzenie drzwiczek. Problem stanowi też zagubienie paska chipowego (np. w wodzie). Odkupienie takiej zguby może sporo kosztować.

Jaka jest zatem alternatywa? Dość oczywista i praktyczna. Chodzi o szafki, zamykane mechanicznie – przy pomocy kluczyka, wkładanego do zamka. Pół obrotu wystarczy do uruchomienia zasuwy, która rygluje drzwiczki, uniemożliwiając ich sforsowanie przez osobę nieuprawnioną (każdy kluczyk jest przypisany do konkretnej szafki). Wśród innych spotykanych rozwiązań, znajdziemy m.in. szafki szyfrowe oraz wrzutowe (reagujące na monetę bądź żeton). Klasyczne systemy z zamkiem i kluczem wciąż jednak górują, stanowiąc najpopularniejszy typ szafkowego zabezpieczenia.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz