Skandynawski styl urządzania wnętrz wydaje nam się być mocno oderwany od rzeczywistości, a już na pewno nie do końca dopasowany do aktualnych trendów mody, ale jednak coś bardzo mocno nas ciągnie do takich wnętrz. Styl łączy w sobie jasne, często białe barwy z czarnymi wstawkami, do tego drewnianymi meblami, drewnianą podłogą, a wszystko to okraszone prostotą, o którą tak trudno w dzisiejszych czasach.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że styl ten narodził się ponad 150 lat temu, i to zupełnie przypadkiem. Znany szwedzki malarz Carl Larsson właśnie wtedy stworzył dzieło prezentujące codzienne życie jego rodziny we własnym domu. Nie spodziewał się wtedy na pewno, że to właśnie zaprezentowane na obrazie wnętrze jego domu stanie się takim hitem, który przetrwa po dzień dzisiejszych. Wnętrze jakie pokazał okazało się być idealnym wręcz lekarstwem na mało przyjemne zimy panujące w tamtej części świata. Długie, mroźne i naprawdę ciemne zimy z całą pewnością nie sprzyjają dobremu samopoczuciu, przede wszystkim z powodu dość ograniczonego dostępu do naturalnego światła słonecznego. Drewno, pastelowe kolory wnętrza oraz otwarte na światło okna wprowadziły zupełnie nowy klimat do mieszkań, które natychmiast stały się dużo przyjemniejsze.
Charakterystyczne cechy dla skandynawskiego stylu
Zanim w ogóle zabierzemy się za urządzanie własnego mieszkania w skandynawskim stylu warto poznać jego podstawowe zasady, które dają ogromną swobodę w dopasowaniu ostatecznej formy wnętrza do swoich potrzeb. Przygotowując się do aranżacji pamiętajmy przede wszystkim o tym, że:
- w Skandynawii, dość skąpo obdarowanej przez dzienne światło, nie stosuje się w domach firanek ani zasłon, a samo wnętrze w dużej mierze zdominowane jest różnymi odcieniami bieli, które wzmacniają wpadające światło, czynią przestrzeń obszerniejszą, a przy tym i przytulniejszą;
- w mieszkaniach dominuje drewno, z którego nie tylko wykonuje się podłogi, ale także zdecydowaną większość mebli;
- nawiązujący do przyrody styl to także mnóstwo roślin rozstawionych po domu, które najczęściej znajdują się w szklanych lub drewnianych wazonach i naczyniach;
- dla przełamania wszechobecnej bieli typowym zabiegiem jest wykorzystanie kilku mebli pomalowanych na czarno, ale w taki sposób, aby wyraźnie widoczna była struktura drewna;
- nie można także zapominać o wszędobylskich poduszkach, najlepiej wykonanych z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna
Wpuść do mieszkania jak najwięcej światła
Przygotowanie wnętrza w skandynawskim stylu warto zacząć tak naprawdę od okien, a konkretniej od umożliwienia naturalnemu światłu słonecznemu swobodnego wpadania do wnętrza. Oczywiście duże okna w domu same w sobie stanowią ogromną już zaletę, gdyż właśnie takie okna znajdziemy przede wszystkim w Skandynawii, ale naturalnie nikt nie będzie na siłę próbował powiększać okien. W skandynawskim stylu nie stosuje się jednak zarówno firanek jak i zasłon. Dla wielu osób może być to jednak krępujące i jeśli już chcemy mieć firankę w oknie to warto wybrać delikatne materiały, doskonale przepuszczające światło, a do tego koniecznie białe. Nie powinniśmy stosować również zasłon. Jeśli już chcemy zapewnić sobie nieco prywatności to lepiej postawić na opuszczane rolety.
Drewno na każdym kroku
Drewno to materiał królujący w skandynawskim stylu wnętrz i, co bardzo ważne, styl ten nie stawia na przesadne emanowanie bogactwem. To właśnie prostota sprawia, że wnętrza skandynawskie charakteryzuje tak wyjątkowe ciepło. Spotykamy tam rzeczy nawiązujące przede wszystkim do rzemieślniczych tradycji ludzkości. W mieszkaniach stosuje się proste podłogi z klepki, meble o nieskomplikowanej linii, a do tego mnóstwo tradycyjnych tkanin, grubych skór czy przyjemnych, futrzanych poduszek. Wszystko to powinno pozostawać w naturalnych, jak najjaśniejszych barwach. Często spotkamy się nawet z bielonymi podłogami, które jeszcze bardzo pogłębiają jasność wnętrza.
Rośliny w każdym zakamarku
Czytając poprzednie porady naprawdę nie trudno jest się domyślić, że skandynawski styl w dużej mierze opiera się o to co dostarcza nam natura. Nie staramy się jej na siłę poprawiać, ale wykorzystujemy piękno jakie oferuje nam każdego dnia. To z tego właśnie powodu kolejnym typowym elementem skandynawskiego stylu są rośliny. Warto wykorzystać je do estetycznego wypełnienia niewykorzystanych w domu przestrzeni, chociażby rogów pomieszczeń, parapetów, przestrzeni dookoła sofy w salonie czy w okolicach kominka. Warto stawiać przede wszystkim na rośliny zielone, choć i kwiaty będą się ciekawie prezentowały. Do tego pamiętajmy o dopasowaniu donic do ogólnego stylu wnętrza, a więc najlepiej wybierać proste donice z drewna, choć i szklane mogą wyglądać bardzo zjawiskowo.
Elegancka gra kontrastów
Prostota skandynawskich wnętrz sprawia, że powinniśmy zapomnieć o mocnych akcentach kolorystycznych, co jednak wcale nie oznacza, że nie będziemy mogli bawić się kolorami. Biel w przeróżnych odcieniach warto bowiem od czasu do czasu przełamać czernią. Wystarczy chociażby na przykład w jadalni wstawić jedną dużą szafkę z drewna, która pomalowana jest na czarny kolor, ale w taki sposób, aby wciąż widoczna była struktura samego drewna. Na krzesłach można położyć czarne poduszki, a na ścianie zamontować kinkiet z bardzo ciemnym kloszem. Choć wciąż opieramy się na nudnych z pozoru kolorach, a więc czerni i bieli, to jednak ostateczny efekt naprawdę jest zaskakujący.
Dodatki w stylu retro są mile widziane
Trzymając się kilku powyższych zasad można stworzyć naturalne, przytulne i bardzo ciepłe wnętrze, które warto uzupełnić przez ciekawe dodatki w stylu retro, chociażby stary zegar czy jakiś drobny mebel z epoki. Jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez zasłon to możemy wykorzystać delikatne, najlepiej lniane zasłonki, które dobrze przepuszczają światło.
Urządzenie mieszkania w stylu skandynawskim nie jest trudne, a przy tym wszystkim nie jest też bardzo kosztowne. Co bardzo ważne, położenie geograficzne naszego kraju także nie zapewnia zbyt obfitego dostępu do naturalnego światła słonecznego. Choć dni są dłuższe, to często pochmurne i mało przyjemne. Stworzenie skandynawskiego wnętrza sprawi, że mieszkanie stanie się przytulne o każdej porze roku, niezależnie od pogody czy pory dnia. Wypełnione drewnem wnętrza tylko z pozoru wydają się surowe i na pewno bardzo szybko docenimy wszystkie ich uroki.
Artykuł napisany przy współpracy z Fortis ® – Przeprowadzki Łódź i usługi transportowe na terenie Łodzi
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!