Astygmatyzm, czyli inaczej niezborność, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku u człowieka. Obraz widziany przez astygmatyka jest niewyraźny w różnych osiach: skośnych, poziomych i pionowych. Kontury przedmiotów są zamglone, niezależnie od tego jak bardzo są one oddalone. U osób z niezbornością wzrok szybko się męczy, np. podczas czytania, oglądania telewizji lub prowadzenia samochodu. Astygmatyzmowi towarzyszy częste mruganie, przecieranie oczu, a także łzawienie.
Astygmatyzm – okulary cylindryczne, soczewki
Najczęściej stosowane leczenie astygmatyzmu polega na noszeniu okularów ze szkłami cylindrycznymi lub torycznych soczewek kontaktowych. Metodę korygowania wzroku wybiera okulista i to on dobiera odpowiednie szkła lub soczewki zgodnie ze stopniem natężenia wady mierzonej w dioptriach. Rozróżnia się 3 rodzaje niezborności: niską (do 1 dioptrii), wysoką (do 2 dioptrii) i bardzo wysoką (powyżej 3 dioptrii).
Astygmatyzm – 0,5 dioptrii
Astygmatyzm fizjologiczny, czyli do 0,5 dioptrii, występuje naturalnie prawie u każdego człowieka i nie jest powodem do niepokoju. Niewielka wada występuje dlatego, że światło docierające do rogówki załamuje się silniej w pionie niż w poziomie.
Chirurgia refrakcyjna na astygmatyzm
Niezborność można korygować za pomocą lasera. Zabieg chirurgii refrakcyjnej polega na odpowiednim wymodelowaniu rogówki. Zdrowe oko kształtem przypomina piłkę bilardową. U astygmatyka jest ono zniekształcone i można je porównać do piłki do rugby. Zabieg laserem można wykonać dopiero u osób, które ukończyły 21 lat.
Astygmatyzm u dzieci
Niezborność u dziecka należy korygować okularami lub soczewkami kontaktowymi. Nieleczony astygmatyzm możne doprowadzić do nasilenia wady, a nawet zeza. Dziecko astygmatyczne oprócz pogorszenia wzroku ma problemy z koncentracją, nienaturalnie pochyla głowę nad książką, którą czyta, siada zbyt blisko telewizora i może skarżyć się na bóle głowy i oczu.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!