Jak wybrać notariusza?

Wybór odpowiedniego notariusza nie jest prostą sprawą. Przepisanie domu czy mieszkania, sporządzenie testamentu- nad takimi czynnościami prawnymi czuwa notariusz, przy czym należy pamiętać, że nie jest on adwokatem, ani nie świadczy porad prawnych. Każdej osobie zależy na wyborze jak najbardziej rzetelnej, o nienagannej opinii kancelarii prawnej. Notariuszy jest mnóstwo w każdym mieście, dlatego wybór może być ciężki.

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że notariusz jest osobą zaufania publicznego, powoływaną z ramienia ministra sprawiedliwości. Często określany jest również jako „sędzia braku sporu”, a to z racji tego, iż ma za zadanie zapobiegać sporom sądowym. Tak więc, jak już było wcześniej wspomniane, nie ma takiej siły sprawczej i zakresu świadczonych usług jak radca prawny, komornik czy adwokat.

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystało się z usług notariusza, warto podpytać znajomych lub rodzinę. Być może mieli już do czynienia z notariuszami i będą w stanie doradzić, do kogo się udać, a kogo warto omijać szerokim łukiem. Bogatym źródłem wiedzy są oczywiście fora internetowe, gdzie użytkownicy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i to one mogą pomóc przy podjęciu decyzji o udaniu się do konkretnej kancelarii notarialnej. Warto szukać informacji w tematycznych serwisach – notariusz pełni szereg funkcji i załatwi wiele spraw, jednak niektórzy mogą się specjalizować w konkretnych – np. w postępowaniu spadkowym, testamentach, darowiznach czy też kupnie lub sprzedaży nieruchomości. Lista czynności notarialnych dostępna jest tutaj.

Przy wyborze ważna jest oczywiście cena – kwota, jaką dysponuję się na usługę jest kwestią kluczową. Nie warto jednak ślepo kierować się cennikiem kancelarii – najtańszy notariusz wcale nie musi być najgorszy, a najdroższy najlepszy. Warto za to zwrócić uwagę na to, w jakich czynnościach dany profesjonalista się specjalizuje i czy na pewno zajmuje się daną czynnością. Kiedy już znajomi i fora internetowe okażą się pomocni w dokonaniu wstępnego rozeznania, warto umówić się na wizytę do 2-3 kancelarii i dopytać o koszt usługi, a następnie zadecydować. Warto zaznaczyć, że to państwo reguluje minimalne stawki taksy notarialnej – ceny mogą więc się różnić, jednak nie będą to duże różnice.

Decyzja o wyborze kancelarii notarialnej z pewnością nie będzie łatwa. Warto przy niej kierować się zdrowym rozsądkiem i sprawdzonymi wcześniej informacjami, czy to zaczerpniętymi z internetu, czy od zaufanych przyjaciół i rodziny.

Stopka autorska: tutaj – http://notariusz-derkowska.pl/czynnosci-notarialne/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz